Zastanawiasz się, jaką zabawkę sprezentować dziecku, żeby zapewnić mu frajdę, a jednocześnie umożliwić rozwój? W takim razie zapoznaj się z poniższym tekstem. Z artykułu dowiesz się o najważniejszych zaletach i korzyściach, jakie oferują maluchom i ich rodzicom tablice manipulacyjne.

Stymulacja zmysłów

Tablice manipulacyjne składają się z elementów, które oddziałują na różne zmysły dziecka. Podczas zabawy poszczególnymi elementami praktycznie nieustannie angażowane są wzrok, dotyk i słuch, co sprawia, że mózg dziecka pracuje na najwyższych obrotach. To z kolei automatycznie przekłada się na rozwój maleństwa we wielu sferach. Ponadto warto zaznaczyć, że zabawa z wykorzystaniem tablicy sensorycznej, którą można zamówić w wielu wersjach na stronie https://woobiboo.com/kategoria-produktu/tablice-manipulacyjne/dwustronne/, jest bardzo angażująca ze względu na różnorodność zainstalowanych na pulpicie elementów. Dzięki temu ciekawość maleństwa utrzymuje się na wysokim poziomie, co przekłada się na naukę koncentracji i umiejętności ignorowania innych rozpraszających bodźców.

Wymagające skupienia zabawki to także korzyść dla samego rodzica. Kiedy dziecko bawi się tablicą manipulacyjną, wystarczy co chwilę na nie zerkać, co daje szansę na wykonanie pilnych czynności bez ryzyka, że dziecko poczuje się zapomniane, ignorowane czy zlekceważone. Spoglądając na skupionego malucha, wykonasz telefon, sprawdzisz służbową pocztę, posprzątasz w kuchni czy przygotujesz posiłek.

Nauka i zabawa w jednym

Niektórym wydaje się, że w pierwszych miesiącach i latach życia na naukę jest za wcześnie. Oczywiście z kilkumiesięcznym dzieckiem nie zaczniemy od nauki matematyki, ale to nie znaczy, że nie istnieją efektywne sposoby na stymulację jego rozwoju i umiejętności, które w późniejszym czasie okażą się kluczowe. Jedną z takich metod jest właśnie tablica manipulacyjna, dzięki której dziecko może uczyć się poprzez zabawę. Wydające dźwięki elementy, rozmaite faktury przedmiotów oraz zawieszki i ogniwa, które są ze sobą połączone, stymulują pracę umysłu dziecka. Mały człowiek uczy się ono przyswajania i analizowania informacji, zaczyna wyciągać wnioski i odnajdywać połączenia, a dodatkowo doskonali logiczne myślenie oraz rozwija umiejętności kreatywne.

Oprócz stymulacji wyobraźni i umysłu tablica manipulacyjna to szansa na bezpieczne zapoznanie się z wieloma przedmiotami codziennego użytku lub przypominającymi je akcesoriami. Dziecko mające możliwość w swoim tempie posługiwania się klamkami, zapinkami, guzikami, kluczami czy szufladkami zdecydowanie szybciej się usamodzielni i będzie umieć sprawnie posługiwać się danymi przedmiotami, kojarząc już, do czego one służą.

Sposób na rozwój motoryczny dziecka

Rozwój fizyczny dziecka jest równie ważny co ten intelektualny, dlatego tablica manipulacyjna to wręcz idealny pomysł na edukacyjną zabawkę. Dlaczego? Akcesorium, oprócz stymulacji zmysłów i umysłu, angażuje dziecko ruchowo. Zabawa poszczególnymi elementami wymaga ruchu ramionami, ale maleństwo musi też cały czas balansować, kontrolować swoją pozycję, unosić główkę, nachylać się czy podnosić. W przypadku dzieci stojących w grę wchodzi także praca nóżkami, co aktywizuje mnóstwo mięśni i pozwala doskonalić koordynację ruchową.

Kluczowy jest tutaj jednak przede wszystkim rozwój małej motoryki, a więc umiejętności manipulowania dłońmi i palcami. Doskonalenie koordynacji i pracy oko-ręka ma niebagatelne znaczenie na kolejnych etapach rozwoju, na przykład podczas nauki pisania, malowania czy starannego kolorowania. Więcej informacji o zaletach tablic manipulacyjnych i ich zastosowaniu znajdziesz w sekcji blogowej na stronie firmy Woobiboo.