Edukacja finansowa w naszym kraju jest na niedostatecznym poziomie. W szkole o tym nie uczą, więc kolejne pokolenia ludzi nie wiedzą jak oszczędzać pieniądze, żeby żyło im się lepiej. Dlatego warto już za młodu nauczyć dzieci przydatnych zasad, aby w przyszłości mogli oni oszczędzać i dobrze gospodarować pieniędzmi. Nauka przez zabawę w oszczędzanie? Świetny pomysł.

Jak nauczyć dzieci oszczędzać pieniądze?

Ilu z nas narzeka, że żyją od wypłaty do wypłaty bo nie mogą nic oszczędzić? Wolą twierdzić, że to wszystko wina rządu lub po prostu mają w życiu wiecznego pecha. Oczywiście nie do końca jest to prawda, ponieważ finanse sporo zależą od naszych decyzji podejmowanych każdego dnia. Dlatego może warto już teraz zacząć uczyć dzieci od małego czym jest pieniądz, co to są oszczędności, jak możemy inwestować pieniądze i wiele więcej przydatnych zagadnień.

Sposobów na naukę oszczędzania jest całe mnóstwo. Możemy np. założyć im książeczkę do oszczędzania w szkole lub przygotować domową skarbonkę. A może warto nagradzać dziecko za każdą odłożoną większą kwotę? Opcji jest mnóstwo, wystarczy tylko dobrze dostosować je do naszego dziecka i zaimplementować w życie.

Czy warto uczyć dzieci zarządzania pieniędzmi?

Teraz ktoś może zapytać – no dobrze, ale co to da? Przede wszystkim ogromną świadomość młodego człowieka na temat pieniądza. Nasze dzieci będą wiedziały co robić, żeby pieniądze na nich pracowały. Będą miały pełną świadomość tego, że pieniądze powinny pracować na nas a nie my dla nich. Prędzej zdobędą wolność finansową i będą mogły spędzać czas na tym co lubią robić, a nie na tym co muszą. Dzieci będą świadomie podejmowały decyzję finansowe. Warto kształcić od małego dzieci w kwestii finansów, chociaż pewnie znajdą się i takie osoby, które stwierdzą, że to jest śmieszne. Pokażmy, że to śmieszne nie jest. Poczytajmy trochę książek o tym jak uczyć dzieci o finansach. Szczególnie, że można zrobić to poprzez zabawę i w przyjemny sposób.