Młode matki, które po raz pierwszy będą karmić dziecko piersią, często zadają w tym temacie sporo pytań. Jednym z najczęściej zadawanych pytań jest to dotyczące częstotliwości karmienia dziecka piersią. Zależne jest to od kilku ważnych aspektów, a jednymi z nich są m.in. wiek dziecka oraz indywidualne potrzeby.

Od czego zależy częstotliwość karmienia piersią niemowlę?

Wraz z wiekiem i indywidualnymi potrzebami dziecka ulega zmianie rytm karmienia piersią. Kiedy zastanawiasz się, jaka ma być częstotliwość karmienia piersią, nie porównuj swojego dziecka z innymi niemowlętami. Dzieci są różne i oczywiście rozwijają się swoim tempem. Jedno potrzebuje karmienia częściej, inne rzadziej. Instynkt macierzyński podpowiada kiedy dziecko jest głodne. Należy zareagować na tę podstawową potrzebę i karmić na żądanie.

Karmienie na żądanie

Znane wszystkim matkom karmienie na żądanie to najlepszy z możliwych, sposób karmienia piersią. Niemowlę, niewątpliwie, potrafi intensywnie sygnalizować swoje potrzeby, szczególnie, wtedy gdy, jest głodne. Każde dziecko, które jest karmione piersią, jest jedyne w swoim rodzaju, więc należy ustalić optymalny rytm karmienia. Mama powinna zadbać o laktację, zdrowo się odżywiać, opanować technikę prawidłowego karmienia piersią, aby zaspokajać potrzeby małego człowieka. Powinna także starać się przystawiać dziecko do piersi zawsze, kiedy maluch to sygnalizuje, czyli dążyć do karmienia na żądanie.