Coraz więcej osób obawia się zabierania dzieci do lasu z uwagi na kleszcze. Strach przed boreliozą, nagłośnienie problemu i medialne ostrzeżenia o występowaniu skupisk przyczyniają się do zwiększania lęku społecznego. Dlatego coraz częściej wolimy spacerować gdzie indziej, mimo ogromnych korzyści wypraw do lasu. Jak więc reagować na informacje niesione przez media masowe? Czy naprawdę wyprawa do lasu z dzieckiem może być niebezpieczna?

Nie rezygnuj, lecz się przygotuj

Spędzanie czasu na świeżym powietrzu jest bardzo potrzebne dla każdego człowieka. Przykładem mogą być Norwegowie, którzy uchodzą za najbardziej szczęśliwych ludzi na świecie. Eksperci za główny czynnik odpowiadający za to wybrali właśnie ten, który jest związany ze spędzaniem przez nich sporej części dnia na świeżym powietrzu. Zaznaczmy, że nawet tamtejsze przedszkola znajdują się na świeżym powietrzu, jak np. w lasach.

Stąd też warto wziąć przykład od Skandynawów i regularnie udawać się samemu, a także z dziećmi na zewnątrz. Pomoże to nam w zachowaniu odpowiedniego balansu w życiu, a przede wszystkim będzie mieć dobry humor i wysokie samopoczucie. Tak więc zamiast rezygnować z wyjść do lasu, można przygotować się do odstraszenia kleszczy. Należy do tego po prostu się przygotować, a następnie wyruszyć na leśne wycieczki i zaskakujące przygody.

Jak przygotować się na kleszcze w lesie?

Przed kleszczami można ochronić co najmniej za sprawą kilku skutecznych sposobów. Wśród nich znajdują się również domowe sposoby ochrony ciała, lecz niestety nie dają one jednak stuprocentowej skuteczności. Z tego powodu warto zdecydować się na specjalistyczne preparaty na kleszcze, dostępne w aptekach. Zabezpieczenie siebie i malucha przed spacerem w lesie na pewno podniesie komfort wycieczki i pozwoli cieszyć się aktywnym odpoczynkiem na łonie przyrody bez nieproszonych gości.

O konkretnych preparatach opowiedzą pracownicy apteki i wskażą preparat dopasowany do danej osoby. Można też samodzielnie wyszukać informacje w Internecie i wybrać najlepszy środek. Dzięki temu zakup będzie przemyślany. Zastosowanie preparatu na kleszcze pozwoli swobodnie poruszać się po lasach, parkach i łąkach, bez obaw i troski o najmłodszych.