Karty do gry od lat są jedną z najłatwiej dostępnych zabaw dla dzieci. W dzisiejszych czasach producenci oferują naprawdę ogromny wybór pod względem rodzajów gier karcianych. Z tego względu warto sprawdzić jakie gry karciane dla dzieci są obecnie najbardziej popularne. Na pewno umilą one jesienny lub zimowy wieczór.

Zalety gier karcianych dla dzieci

Na początku warto wspomnieć o kilku ważnych zaletach, z którymi wiążą się gry karciane dla dzieci. Przede wszystkim dostarczają one najmłodszym dużo frajdy i rozrywki. To właśnie wtedy najmłodsi mogą aktywnie brać udział w rozgrywce, a co więcej smaczku dodaje również mała doza rywalizacji.

Oprócz tego podczas grania w karty dzieci uczą się także wielu przydatnych rzeczy. Szczególnie w początkowej fazie rozwoju. Wyróżnić można chociażby naukę liczb oraz kolorów. Raczej nie trzeba nikogo przekonywać, że podczas takich edukacyjnych zabaw dzieci uczą się najszybciej. Podobnie jest z nauką języków obcych. Wtedy najmłodsi całkiem nieświadomie angażują się w poznawanie nowych rzeczy, które oczywiście przydadzą im się w późniejszej fazie rozwoju.

Co więcej odpowiednie gry karciane poprawiają także ogólne umiejętności interpersonalne. Podczas wspólnych zabaw co chwilę dochodzi do wymiany zdań, poglądów oraz także do poszanowania wspólnej rywalizacji z konkurentami. Jest więc to świetna lekcja na przyszłość.

Najciekawsze gry karciane dla dzieci

Każdy z nas na pewno zna wiele gier karcianych. Na potrzeby niniejszego artykułu omówimy sobie zasady wybranych rodzajów gier karcianych.

Gapa

Do polecanych karcianek dla dzieci z pewnością zalicza się Gapa. Jest to rozgrywka, podczas której gracz otrzymuje 4 karty. Końcowym celem rozgrywki jest uzbieranie 4 kart o identycznej wartości. Oczywiście w grze każdy gracz musi samodzielnie zdecydować, którą kartę odrzuca. Warto pamiętać, że jeśli posiadamy już 2 takie same karty, to warto je zostawić, ponieważ brakują nam potem już tylko kolejne 2 karty, aby mieć 4 takie same.

Kuku

Kolejną ciekawą grą karcianą jest również Kuku. W tej grze rozdający wydaje każdemu uczestnikowi po 3 karty, z kolei jedna z osób dostaje ich aż 4. Gracze za cel mają uzbieranie 3 kart o takich samych kolorach lub tej samej wartości. Z kolei osoba, która otrzymała 4 karty, przekazuje jedną z nich kolejnej osobie. Ruch odbywa się zgodnie ze wskazówkami zegara.

Wojna

Na końcu warto przytoczyć grę karcianą, którą zapewne zna każdy. Mianowicie jest to wojna. Tutaj gracze dzielą się talią na pół. Następnie każdy gracz z osobna tworzy swój stos kart. Warto dodać, że musi on być położony w taki sposób, aby nie było widać wartości karty. Kolejno każdy gracz w tym samym momencie wykłada jedną kartę. Każdą taką „bitkę” wygrywa gracz, który dysponuje większą kartą. W przypadku położenia kart o takiej samej wartości dochodzi do dodatkowej „bitki”. Jedną kartę przekłada się i odwraca tyłem na poprzedniej „bitce”, a dopiero kolejna karta bierze udział w grze. Zwycięzca dodatkowej „bitki” bierze wszystkie karty, które brały udział w tej „bitce”.