Każde dziecko pragnie, aby poświęcić mu wystarczająco czasu podczas zabawy. Jednak nie zawsze muszą to być zabawy, do których wykorzystywać będziemy akcesoria, zabawki oraz inne przedmioty. Czasami wystarczy obecność dwóch osób, trochę kreatywności oraz dobrego humoru, aby spędzić świetny czas z dzieckiem. Warto więc poznać kilka pomysłów na zabawy dostarczające mnóstwo radości, które nie wymagają dodatkowych akcesoriów.

1.Zabawa w skojarzenia

Dziecko od najmłodszych lat powinno mieć styczność z zabawami oraz grami różnego rodzaju. Jedną z bardziej praktycznych form zabaw są różnego rodzaju wymiany skojarzeń. Przykładowo można zagrać w grę, podczas której mówisz dowolne słowo. Może to być np. „mleko”. Z kolei dziecko musi powiedzieć słowo, które od razu przyszło mu na myśl po wypowiedzeniu słowa przez Ciebie. Następnie możecie odwrócić rolę i wzajemnie się przepytywać. Taka zabawa wywołuje dużo pozytywnych emocji oraz zacieśnia więzi pomiędzy dwoma osobami.

2.Zamiana ról

Kolejną inspirującą propozycją, a przede wszystkim bardzo ciekawą dla dzieci jest zamiana ról. Ty, jako opiekun wcielasz się w rolę dziecka, z kolei dziecko wciela się w rolę rodzica. Taka sytuacja świetnie potrafi czasami pokazać z jakimi problemami borykają się dzieci. Za jej pomocą można również lepiej poznać to, co odczuwa, widzi i przeżywa dziecko. Dla opiekunów jest to także dobry sposób na odreagowanie ciężkiego dnia bądź zmianę perspektywy dotyczącą opieki nad dzieckiem.

3.Dokończ zdanie

Jedną z najłatwiejszych zabaw, w którą można zagrać praktycznie wszędzie jest dokańczanie zdań drugiej osoby. Taka forma zabawy może nam także czasami lepiej poznać dziecko w konkretnej sytuacji. Rodzice i dzieci mają pełną dowolność co do kontekstu zdań, które wypowiadają. Stąd też czasami można sprowokować drugą osobę do dokończenia zdania, na które odpowiedź chcemy poznać.

Przede wszystkim pamiętajmy jednak, że podczas zabaw z dzieckiem chodzi głównie o wspólne spędzenie czasu, radość i zacieśnianie więzi. Warto więc poświęcić dziecku jak najwięcej czasu i uwagi, aby czuło ono naszą obecność w pełni.