Niemal ciągle z każdej strony słyszymy porady dotyczące wychowywania naszych dzieci. Specjaliści zalecają czytanie bajek naszym pociechom, ostrzegają przed grami i brutalnością w telewizji. Kiedyś popularne były wieczorynki, a obecnie dzieci coraz częściej korzystają z internetowych platform. Jednak jak to jest właściwie w dzisiejszych czasach z tego typu rozrywką? Czy rozrywka pod postacią bajek, filmów, seriali i wideo udostępnianych w telewizji lub w internecie jest wskazana dla dzieci?

Bajki i filmy dla dzieci – tak czy nie?

Na początku warto zaznaczyć, że przecież pełnometrażowe produkcje coraz częściej bawią i uczą, lecz na rynku pojawia się także coraz bardziej produkcji o wątpliwym przekazie. Bijatyki, wyzwiska i sceny mrożące krew w żyłach są coraz częściej pokazywane w programach dla dzieci. A na horyzoncie pojawiają się również nowe seriale dla dzieci. Jak rozstrzygnąć ten spór związany z tego typu rozrywką wśród młodzieży, dzieci i najmłodszych?

Zachowaj rozwagę i wybieraj odpowiednie treści

W całym sporze na pewno warto zachować spokój i pełną świadomość. Przecież nasze pokolenie również wychowało się na programach telewizyjnych. W obecnych czasach dostęp do wszelakich treści jest jednak łatwiejszy, dlatego warto przefiltrować wideo oglądane przez naszych dzieci. Najlepiej będzie, jeśli przed włączeniem dziecku seansu lub bajki, po prostu sami zapoznamy się z danym tworem.

Warto więc przygotować kolejne pełnometrażowe produkcje oglądane pod czujnym okiem rodziców, dzięki czemu dziecko nie będzie uczyło się złych zachować. Najlepiej obejrzeć bajkę zanim urządzony sobie seans z dzieckiem. W ten sposób będziemy mieć kontrolę nad tym, co ogląda nasze dziecko. Być może warto w takim przypadku sięgnąć po trochę starsze animacje, które na pewno niosą za sobą ważne wartości. W końcu to my jesteśmy odpowiedzialni za wychowanie naszych dzieci.

Animowane seriale w internecie i TV – czemu nie?

Podobnie ma się sprawa w przypadku animowanych seriali dla dzieci. Jeśli nie odpowiadają nam współczesne odpowiedniki dobranocki, to warto powrócić myślami do bajek z naszego dzieciństwa. Na popularnych portalach możemy znaleźć odcinki takich bajek jak na przykład „Marceli Szpak dziwi się światu” czy chociażby stare odcinki popularnych Smerfow. Bajki naszego dzieciństwa są doskonałym sposobem na zakończenie dnia naszego dziecka, A w dodatku bawią i uczą, a więć spełniają swoją najważniejszą rolę.

Podsumowując bajki i produkcje dla dzieci są na pewno dobrym pomysłem na rozrywkę i zorganizowanie czasu dzieciom. Musimy jednak zastanowić się nad zorganizowaniem seansów w domu dla naszego dziecka w sposób przemyślany. Dzięki temu zarówno weekendowe popołudnie, jak i bajka na dobranoc mogą po starannej selekcji nieść tylko te treści, których życzymy sobie dla naszego dziecka.