Coraz częściej mówi się, że najmłodsi powinni mieć ograniczony dostęp do dobrodziejstw XXI wieku. Tablety, laptopy, telefony i konsole do gier zdecydowanie nie są tym, co powinno zajmować ich wolnych czas. Jedna jak sprawa wygląda w kontekście nieco starszych dzieci? Czy one również powinny unikać gier komputerowych?

Technologia coraz silniej wpływa na życie

Od lat rozwój technologii powoduje, że ma ona coraz większy wpływ na życie. I to zarówno ludzi młodych, jak i starszych. O ile nowoczesna elektronika posiada sporo zalet i często wprowadza usprawnienia w życie człowieka, o tyle też czasami jest kolejnym problemem życiowym, który wprowadza zagrożenie do życia. Wydaje się jednak, że w XXI wieku ciężko jest całkowicie odciąć się od technologii, a jedynie co możemy zrobić, to mądrze z niej korzystać. I właśnie tak samo powinno być z grami komputerowymi u starszych dzieci.

Mądre korzystanie z rozrywki tego typu może sprawić, że dziecko złapie motywację do nauki. Co więcej, niektóre gry świetnie rozwijają ludzki mózg. Szczególnie jeśli są to gry strategiczne lub zręcznościowe, w których niejednokrotnie trzeba samemu zastanowić się nad pewnymi aspektami. Spędzanie kilku godzin w tygodniu przed ekranem komputera nie powinno więc być problemem u starszych dzieci. Problem może zacząć się jednak wtedy, kiedy gry komputerowe stają się uzależnieniem, a dziecko zaniedbuje inne obowiązki właśnie z tego powodu. Pamiętajmy więc, aby dzieci mądrze korzystały z obecnej technologii.