Cyfryzacja świata nie oznacza, że Twoje dzieci nie powinny umieć odmierzać czasu na zegarach analogowych. Nauka liczb i odczytywania zegara pozwala zrozumieć, czym są minuty i godziny. Czas jest dla dziecka pojęciem abstrakcyjnym i może mu być trudno pojąć mechanizm działania zegara. Przedstawiamy 5 prostych porad, jak uczyć dzieci odmierzania czasu.

Pokazywanie cyfr na zegarze edukacyjnym

Zanim dziecko zacznie operować pojęciami godzin i minut, musi najpierw nauczyć się liczyć. Zegar do nauki dla dzieci to wspaniały instrument, by zapoznać pociechę z cyframi. Pokaż dziecku cyfrę i głośno wypowiedz jej nazwę. Zachęć je, by powtórzyło. Później pokazuj mu poszczególne wartości na zegarze i pytaj, jaka to liczba. Starsze dziecko może już zgadywać godziny i minuty. Najlepsze są zegary do nauki z obrazkami wskazującymi codzienne czynności. W ten sposób maluch zaczyna kojarzyć daną godzinę z konkretną porą dnia.

Ćwiczenie logicznego myślenia

Nauka logicznego myślenia niewątpliwie bardzo sprzyja nauce liczb, dodawania, mnożenia itp. Nie inaczej jest, jeśli chodzi o naukę zegara. Polecamy w tym miejscu szachy drewniane dla dzieci oraz kreatywne pomoce dydaktyczne, szczególnie matematyczne.

Zabawa w przesuwanie wskazówek

Narysuj prostą tarczę zegara, a następnie poproś dziecko, aby użyło dwóch kolorów masy plastycznej do zrobienia krótszej wskazówki godzinowej i dłuższej minutowej. Porozmawiaj o wydarzeniach dnia – na przykład „O 7:00 rano wstajemy, o 13:00 jemy obiad” – podczas gdy ono przesuwa wskazówki na właściwe miejsce.

Możecie też rzucać kostką i przesuwać wskazówki do przodu lub do tyłu o odpowiednią liczbę godzin, opowiadając o tym, co może się wydarzyć o danej godzinie („O piątej czas na taniec!”, „O jedenastej wychodzimy z psem!” ). Aby przenieść grę na zewnątrz przy ładnej pogodzie, zrób zegar z hula-hoop i kredy chodnikowej, a jako wskazówek użyj patyków.

Do tej zabawy możesz wykorzystać kolorowe zegary do nauki. Często zawierają one piktogramy, interaktywne elementy lub barwne grafiki, symbolizujące dzień i noc. Dzięki temu malec w atrakcyjny sposób przyswoi sobie ruch wskazówek i kolejność następujących po sobie godzin.

Wycieczka odkrywców zegarów

Czasami trudno jest przekazać dzieciom, jak ważne jest odmierzanie czasu. Aby je zachęcić, podczas następnego spaceru zabawcie się w poszukiwanie zegarów. Każdy kolejny zegar to nowe odkrycie – przy okazji niech zgadną, którą godzinę wskazuje!

Aplikacja do mierzenia czasu

Technologia może być wspaniałym źródłem wiedzy dla dzieci w każdym wieku. Jest również pomocna, jeśli chodzi o nauczanie czasu! Jeśli Twoje dzieci mają tablet, mogą przesuwać wskazówki zegara i robić quizy za pomocą aplikacji do nauki o czasie. Taki elektroniczny zegar do nauki dla dzieci krok po kroku uczy mierzenia czasu, a jednocześnie budzi zainteresowanie malucha.

Poznawanie różnego rodzaju zegarów

Rozmowa o różnych sposobach mierzenia czasu sprawi, że nauczanie i uczenie się stanie się dodatkową zabawą. Mniejsze dzieci uwielbiają klepsydry, na przykład podczas mycia zębów. Kuchenny minutnik lub budzik pomoże im zrozumieć, że czas upływa. Możecie też urządzić wycieczkę do miejsca, w którym znajduje się zegar słoneczny – przy okazji będzie to cenna lekcja historii.