Dla dziecka pojawienie się nowego członka rodziny jest często trudnym okresem. Chociażby dlatego, że przy okazji wywraca również jego świat do góry nogami. Mama i tata nie są już tylko dla niego. To zwykle rodzi zazdrość i bunt, a często nawet agresję wobec młodszego rodzeństwa.

Czy można uniknąć złych emocji wraz z przyjściem rodzeństwa na świat?

Na szczęście dziś już doskonale wiemy, że dziecko łatwiej zaakceptuje nowego członka rodziny, jeżeli odpowiednio wcześnie przygotujesz swoją pociechę na narodziny brata lub siostry. A także przygotowując go na zmiany, jakie w związku z tym nastąpią. Warto zaangażować dziecko w przygotowanie do przyjścia na świat braciszka lub siostrzyczki.

Zacieśnianie więzi między członkami rodziny

Coraz częściej z wielu stron słyszymy, że warto wdrożyć starsze dziecko we wszelkie niuanse związane z rodzeństwem. I jest to naprawdę cenna porada. Niech wybierze imię, kupuje z nami ubranka, pomoże w planowaniu pokoju dla niemowlaka. Należy przy tym uświadomić pociechę, że z niemowlęciem nie pogra w piłkę, żeby uniknąć rozczarowań. Dziecko musi zrozumieć, że jego młodsze rodzeństwo będzie się stopniowo rozwijać.

Można tez wyciągnąć album i pokazać dziecku, że ono kiedyś też było takie małe. Kiedy już nowe dziecko przyjdzie na świat, spróbujmy włączyć go, w sposób dostosowany do wieku, w opiekę nad dzidziusiem. Spróbujmy też w ciągu każdego dnia znaleźć choć chwilę tylko dla starszego dziecka. Może to być wieczorne czytanie książki, bajka na dobranoc lub wspólne gotowanie obiadu, gdy maluszek śpi. Zacieśnianie więzi z naszymi pociechami jest ważną kwestią podczas narodzin drugiego dziecka oraz kolejnych.