Rzeczywistości nie da się zaczarować. Co by nie mówić, maszyny cyfrowe są dziś elementem otaczającego nas świata. Czasem oczywiście niektórzy zatracają równowagę między światem wirtualnym a rzeczywistym, ale nie należy tego zjawiska demonizować. Na dobra sprawę, komputer to taki sam przedmiot jak liczydło. W jaki więc sposób wychowywać dzieci, aby czerpały one zabawę z dostępnych dobrodziejstw w najbardziej optymalny sposób?

Wszystko na tym świecie może być dobre albo złe

Jeśli ktoś nie potrafi obchodzić się z liczydłem, albo jest nieostrożny to i tym prostym przedmiotem zrobi sobie krzywdę. Jeśli więc nasze dziecko lubi przesiadywać przed komputerem, o nie krzyczmy od razu w jego stronę. Przede wszystkim sprawdźmy w jaki sposób spędza czas przed monitorem. Musimy pamiętać, że to głównie od nas zależy to, w jaki sposób dziecko będzie wykorzystywało urządzenia mobilne oraz internet. Możemy od samego początku przekazać mu dobre rady i wskazówki, dzięki którym urządzenia mobilne, internet, a nawet gry komputerowe będą wartością dodatnią w życiu najmłodszych.

Umiar, rozwaga oraz równowaga potrzebne są we wszystkim

Musimy na początku uświadomić sobie, że wszelka przesada jest zła. Tak samo szkodliwe może być spędzanie większości wolnego czasu w wirtualnym świecie, jak i nieumiejętność posługiwania się nim. Zresztą nawet klasyczne zabawki mogą być źródłem, które będzie negatywne dla dzieci. Dlatego w interesie dorosłych, rodziców oraz opiekunów leży to, aby czas spędzony przed komputerem był czasem dobrze wykorzystanym. W tym celu można zaproponować dziecku grę komputerową, która będzie jednocześnie bawić i uczyć. To o wiele lepsze, niż bezmyślne oglądanie śmiesznych filmików.

Gry komputerowe to niewątpliwie współczesne zabawki. Oczywiście występują one w nieco innym stylu niż klasyczne zabawki, które pamiętamy z naszego dzieciństwa, lecz musimy pogodzić się z tym, że świat zmierza na przód i rozwija się. Dobrze dobrana do wieku dziecka gra komputerowa na pewno będzie pobudzała jego rozwój. Tak samo jak w przypadku zabawek, warto dbać o to aby dziecko wykorzystywało czas przed komputerem w sposób twórczy i kreatywny.