Rodzice, którzy mają szczęście i zaszczyt wychowywać bliźniaków podkreślają, że najważniejszym elementem podczas wychowywania dwójki rodzeństwa jest to, aby zachować między nimi równowagę. Bliźniaków łączy wyjątkowa więź. Mieli okazję spędzić blisko siebie kilka miesięcy w brzuchu matki. Jako niemowlęta być może będą spali również obok siebie w jednym łóżeczku przez pierwsze miesiące życia. A jak dalej powinno się wychowywać bliźniaki?

Bliźniacy w rzeczywistości są różni

O ile z wyglądu dwójka dzieci urodzonych minuta po minucie mogą być bardzo podobni, o tyle najprawdopodobniej będą mieli całkowicie inny charakter. W przyszłości rodzice będą mogli zauważyć, że jedno z dzieci ma całkowicie inne preferencje stylistyczne, czy też rozrywkowe. Coś, co jednemu dziecku będzie sprawiało radość, drugiemu może kompletnie nie przypaść do gustu.

Rodzice na pewno po jakimś czasie dostrzegą unikalne cechy każdego z bliźniaków. Na pewno dzięki wyjątkowej więzi, która ich łączy, wielokrotnie będą ze sobą bardzo blisko. Być może nawet nie będą mogli ze sobą żyć. W praktyce jednak mogą być bardzo różni, a rodzice będą musieli w odpowiedni sposób zabrać się za wychowanie bliźniaków. To sprawia, że po stronie rodziców leży aspekt, aby zadbać o wyjątkowość każdego dziecka. Należy pielęgnować indywidualne cechy każdego dziecka, nie zapominać przy tym, aby wciąż wspierać więź pomiędzy bliźniakami.

Wychowanie bliźniaków w praktyce

Często mówi się, że bliźniaki to w zasadzie jedność. Idąc dalej, niektórzy są w stanie nawet stwierdzić, że bliźniaki są w zasadzie jednym człowiekiem, tylko w dwóch różnych ciałach. Jest to oczywiście nieprawda. Stąd też podczas wychowania bliźniaków należy pamiętać o co najmniej kilku kwestiach.

Przede wszystkim warto słuchać ich potrzeb, które każdy przecież może mieć inne. Czasami dwójka dzieci może mieć ochotę na wspólną zabawę. Wtedy oczywiście należy im tę zabawę umożliwić. Czasami może być jednak tak, że jedno dziecko chce iść na spacer i prosi o wyjście na dwór, a drugie nie chce. Wtedy również należy uszanować ich decyzję i zaakceptować indywidualne potrzeby.

Podobnie jest z ubiorem. W Polsce przyjęło się, że bliźnięta są ubrani zawsze identycznie. I oczywiście w pełni można tak zrobić, jednak jedynie wtedy, gdy dzieci to akceptują. W pewnym momencie każdy z nich być może będzie chciał podkreślić swoją indywidualność, a wtedy warto im umożliwić jej wyrażenie. Jak widać wychowanie bliźniaków w praktyce może być nieco problematyczne, jednak na co dzień, gdy tylko wsłuchamy się w ich potrzeby i pragnienia, na pewno wszyscy rodzice sobie z tym poradzą.