Coraz częściej mówi się o tym, że człowiek aby się rozwijać powinien czytać minimum 20 minut dziennie. Okazuje się, że jest to niezbędne również dla prawidłowego rozwoju mózgu dziecka. W zasadzie 20 minut czytania będzie odpowiednim czasem dla dzieci, z kolei osoba dorosła powinna ten czas jeszcze sobie wydłużać. Książki niosą ze sobą nie tylko przesłanie, zawierają liczne informacje, ale również pozwalają kształtować te obszary mózgu, które są odpowiedzialne za liczenie.

Co powinny czytać dzieci?

Rodzice mogą mieć problem z tym, aby wybrać odpowiednie książki dla swoich ukochanych. Bezapelacyjnie to jest komiksy oraz baśń są gatunkami literackimi, które zyskały szczególną sympatię dzieci. To właśnie baśnie są rekomendowane przez nauczycieli, wychowawców i pedagogów dla dzieci. Ten cudowny, nierzeczywisty świat może przekazać wiele o świecie realnym. Rozbudza wyobraźnię u najmłodszych i powoduje, że dzieci łapią całkiem inną perspektywę znanego im dotąd świata.

Baśń przekazuje prawdy, a w magicznych sytuacjach można odkryć wiele z własnych codziennych problemów. Z powodzeniem treść takiej książki może posłużyć do nauki społecznej, komunikacji czy rozwiązywania trudnych sytuacji. Książki takie w sposób bezpieczny, mniej chaotyczny i zwycięski pokazują dzieciom jak radzić sobie w życiu, wśród rówieśników czy osób dorosłych.

Dlaczego dzieci powinny czytać?

Niektórzy rodzice wciąż kwestionują zasadność czytania książek przez najmłodszych. Jest to jednak bezpodstawne, ponieważ w praktyce książki mogą dać wiele dobrego dzieciom. Czytanie książek, komiksów i baśni wśród dzieci jest przede wszystkim po to, aby dziecko osiągało szczęście, radowało się i przeżywało mnóstwo nowych historii, przygód i sytuacji. To właśnie za pomocą bohaterów dziecko uczy się tego, co być może przyda się i jemu w przedszkolu, na podwórku czy w szkole. Jeśli do tej pory zastanawialiście się, czy warto dziecku podarować książki na prezent i wyrobić w nim nawyk czytania chociażby komiksów i baśni, to jak najbardziej warto ku temu dążyć.