Książki dla dzieci zachęcają do zabawy, do aktywności, a także pobudzają wyobraźnię. Warto jest zaznajamiać dzieci od najmłodszych lat z książkami, gdyż jest to także świetny sposób na budowanie więzi pomiędzy dzieckiem a rodzicem. Odpowiednio dobrana lektura rozwija zainteresowania dziecka, szczególnie jeśli jest to książka z dziedziny, które dziecko uwielbia. 

Zalety czytania książek dzieciom

Książeczki rekomendowane są już od 2 roku dziecka, gdyż rozwijana jest wyobraźnia oraz kreatywność najmłodszych. Czytając dzieciom od najmłodszych lat, zaspokajamy ich emocjonalne potrzeby. Podczas czytania również jesteśmy z dzieckiem blisko, dzięki czemu czuje się ważne, bezpieczne oraz kochane. Dzięki takiemu poczuciu dziecko szybciej rozwija swoje umiejętności społeczne, empatię, życzliwość czy też buduje wiarę w siebie, co jest niezwykle ważne. 

Dziecko podczas czytania uczy się myślenia, a także języka. Odpowiednio dobrane dla dziecka książki pomagają w nauce wartości, rozwijaniu wiedzy i słownictwa dziecka. Dziecko słuchając, jak czyta mu się książkę poszerza swoje zainteresowania, wiedzę oraz wyobraźnię. 

Książki rozwijające wyobraźnię dla dzieci w każdym wieku

Najważniejszą rzeczą podczas zakupu książki dla dziecka jest jej dobranie co do jego wieku. Po ukończeniu 7 roku życia kierować się już można tematyką. Książka dla 15-latka będzie już książką z gatunku młodzieżowych. Podpowiadamy czym kierować się podczas wybierania lektury idealnej dla dziecka. 

Książka dla niemowlaka

Książka zakupiona dla niemowlaka powinna być niezwykle sztywna i powinna zwierać wiele wyrazistych obrazków. Po zakupie książeczki warto obserwować reakcję malucha, gdyż możliwe, że z jakiegoś powodu może nie przypaść mu do gustu, dlatego też nie będzie nią zainteresowany. 

Wiek 2-3 lata

W tym wieku warto kupić książeczkę tekturową, o mocniejszych stronach. Dziecko w tym wieku może książeczką się bawić, potrząsać, czy nawet podgryzać. Taka forma książki najczęściej ma prostą historię, bądź przedstawia znany wierszyk w barwnej oprawie. 

Wiek 4-5 lat

Zainteresowaniami dziecka należy dopasować tematykę książki. W tym wieku dziecko można spróbować zaznajamiać z atlasami, interaktywnymi książkami o zwierzętach, czy przyrodzie. Książka „Zuzia” jest idealnym przykładem książki dla dziecka w tym wieku. 

Wiek 6-7 lat

Samodzielność czytania dziecko powinno już mieć opanowane. Propozycją godną zaufania dla dziecka w tym przedziale wiekowym jest „Afryka Kazika” Łukasza Wierzbickiego. 

Wiek 8-9 lat

W tym okresie warto jest kupować dziecku książki o mitach greckich, bądź o herosach z mitologii słowiańskiej czy nordyckiej. Przykładem takiej książki jest „Drzewo. Mity słowiańskie i inne opowieści” Łukasza Wierzbickiego

Wiek 10-14 lat

Z pewnością serie fabularne będą najlepszym rozwiązaniem, przykładowo „Percy Jackson” Ricka Riordana jest pozycją obowiązkową w tym wieku.

Książki powyżej 14 roku 

Właściwie książki dla młodzieży. Wybierane powinny być gustem nastolatka. W przypadku planowania zakupu książki warto dopytać o ulubiony gatunek książki nastolatka.