Spędzanie czasu z dzieckiem powinno być pożyteczne, a także przyjemne. Połączenie zabawy z nauką nie musi być też wcale nudne. Zabawy mogą być interesujące dla dziecka, szczególnie takie, które będą połączeniem śmiechu, ciekawości ze strony dziecka, a także czegoś nowego. Gry rozwijają masę sprawności, a także pomagają nabywać nowych umiejętności. Warto jest rozważyć nawet kilka z nich!

Zabawy ćwiczące pamięć

W wieku szkolnym dla dziecka rozwój, jak i dobra pamięć jest bardzo ważna. Dzięki dobrej pamięci nauka przedmiotów humanistycznych z pewnością będzie łatwiejsza. Uwielbiane przez dzieci ciekawostki również znajdują się w wielu grach edukacyjnych, które mają zabawne czy zaskakujące motywy. Przykładowo gra, która uczy dziecka stolic państw może być przedstawiona w atrakcyjnej formie, poprzez co dzieci zapamiętują takie informacje zdecydowanie chętniej. Dzieci uwielbiają quizy, które pozwolą na dzielenie się ich wiedzą z innymi. Forma takich gier jest bardzo zróżnicowana, więc warto próbować wszystkich. 

Gry i zabawy, które wspierają rozwój fizyczny dziecka

Nie powinno się bagatelizować rozwoju ruchowego dziecka, poświęcając tylko uwagę na rozwój intelektualny. Rozwój fizyczny dziecka jest bardzo ważny. Szczególnie że dziecko, które się zmęczy, jest szczęśliwsze oraz spokojniejsze, zatem są to duże plusy. Jada na rowerze, bądź na hulajnodze jest bardzo dobrym sposobem na rozwijanie koordynacji ruchowej dziecka. W połączeniu z przyrodą, przejażdżką po pięknym parku, w którym dziecko pozna nazwy i wygląd ptaków, bądź też innych roślin jest genialnym rozwiązaniem. Popularnymi zabawami dla dzieci jest także gra w berka, skakanka, gra w klasy, guma czy wspinaczka po drabinkach na placu zabaw (dobra też będzie drabinka gimnastyczna). Dla dzieci jest to prawdziwa frajda, szczególnie piękna pogoda na zewnątrz. 

Logiczne myślenie 

Najlepszą zabawą, podczas której dziecko będzie wprowadzane do nauki przedmiotów ścisłych, są eksperymenty. Sama ciekawość i zabawa dziecka doprowadza do tego, że zapamiętuje ono wiele rzeczy. Warto jest rozpocząć eksperymenty od słoika z wodą i solą, nad którym będzie zwisał sznureczek na drewnianym patyku. Dziecko po kilku dniach zauważy, że na sznurku zaczęła się pojawiać sól i zacznie dopytywać –  jak to jest możliwe. Planszówki oraz karciane gry będą dobrym pomysłem do zachęcenia dziecka do nauki liczenia. Domino  również dostarczy nauki i rozrywki dla dziecka.  

Nauka języków, motoryka mała

Rozpoczęcie nauki języków, pisania i czytania warto ćwiczyć z dzieckiem z książką o jego ulubionej tematyce. Scrabble junior są również świetnym rozwiązaniem na naukę literek, gdyż gra oprócz samych literek posada jeszcze kolory oraz obrazki. Karaoke jest opcją dla dzieci, które lubią śpiewać, wystarczy włączyć piosenkę w obcym języku i dziecko samo uczy się pewnej wymowy. Rysownie szlaczków pomaga na motorykę małą dziecka, ale również lepienie figurek z plasteliny, budowanie z klocków oraz rysowanie farbkami będzie bardzo pomocne.