W obecnych czasach bajki coraz częściej uczestniczą w życiu już najmłodszych dzieci. Jednak czy na pewno rodzice powinni pozwalać na oglądanie bajek przez dzieci przez tak długi okres? Na pewno jest to temat sporny, a wielu ekspertów uważa, że dziecko może po prostu się uzależnić. Jak więc wychowywać dziecko w tej kwestii?
Jak uchronić dziecko przez uzależnieniem od TV?
Przede wszystkim należy poczekać, aż dziecko będzie sam gotowe i świadome tego co się dzieje. Włączanie bajek, dawanie aplikacji na tablecie czy telefonie dziecku, które nie ma świadomości co się dzieje i że to tylko zabawa jest zupełnie bezsensu. To dorosłym wydaje się, że dziecko stale powinno być zajęte i skupiać swoją uwagę na czymś konkretnym. Nic się jednak nie stanie, jeśli dziecko czasem po prostu się ponudzi, zajmie sobą, albo będzie zwracało uwagę na otaczający go świat, zamiast bezmyślnie wgapiać się w multimedia.
Bajki powinny być oglądane wspólnie z osobą dorosłą, wyselekcjonowane przez nią. Zbyt szybko zmieniające się obrazy wpływają niekorzystnie na system nerwowy, pobudzają dziecko i prowadzą do przebodźcowania w wyniku czego dziecko nie będzie mogło zasnąć, będzie niespokojne, a nawet może cierpieć na ADHD. Wystarczy porównać bajki z czasów rodziców, a obecne.
Wpływ technologii na współczesne wychowywanie dziecka
Kiedyś nie było takich technologii i bajki były rysunkowe, teraz postaci tworzone są w komputerze, jednak to nie o to chodzi. Wystarczy spojrzeć na częstotliwość zmiany scenerii oraz odgłosy wydawane przez bohaterów. Zbyt nadmierne krzyki, jęki, odgłosy i przeskakiwanie z jednej sceny do drugiej to olbrzymi wysiłek dla mózgu, zwłaszcza tak małego. Dziecko przeżywa wszystkie emocje jednocześnie. Można sobie wyobrazić jak dorosły reaguje na pełen napięcia film grozy lub horror, właśnie tak reaguje organizm dziecka na bajki, w których dzieje się wiele rzeczy. Dlatego tak ważne jest, aby bajka była mądra, spokojna, a rodzic obserwował reakcje swojego dziecka, komentował to co się dzieje na ekranie, pobudzał dziecko do myślenia i rozmowy o tym co właśnie zobaczyło.
Reasumując bajki najlepsze są te, które można sobie wyobrazić. Czytanie książki i oglądanie obrazków w jej wnętrzu zdecydowanie bardziej rozwinie dziecko i pobudzi jego wyobraźnię niż jakakolwiek bajka w telewizji. Jeśli jednak decydujemy się na udostępnienie dziecku multimediów, róbmy to mądrze i nadzorujmy co ogląda nasza pociecha.
Źródło: www.szkrab.pl