Nie od dzisiaj wiadomo, że bardzo popularną rozrywką w ubiegłych latach dla dorosłych była gra w karty. Garnie w karty towarzyszyło starszej części widowni podczas spotkań i imprez. Piotruś to również gra karciana,  z tym, że przeznaczona dla dzieci.

W grze może wziąć udział około 5 osób. Wiadomo, że im więcej uczestników gry, tym lepiej i weselej. Piotruś to taka gra, dzięki której nasze dziecko wyrobi sobie spostrzegawczość. Pary, które widzimy za pośrednictwem obrazków mogą być dopasowane do zainteresowań naszych pociech. Bardzo dobrze byłoby, żeby były to postacie  z ulubionych bajek lub też postacie z gry, która jest obecnie na czasie. Dzieci bardzo lubią utożsamiać się ze swoim bajkowym autorytetem.

Aby rozpocząć grę, należy przede wszystkim rozdać karty. Tak więc jak widać zasady gry są niezmienne jak w przypadku innych, karcianych gier. Można także rozdać mniejszą ilość kart, niekoniecznie całą talię. Rozdanie mniejszej ilości kart  z pewnością sprawdzi się wśród dzieci młodszych. Wiadomo, że w przypadku starszaków można operować całą talią.

Po rozdaniu wyjmujemy i odkładamy na bok pary. W następnym etapie gry, każdy z graczy dobiera sobie jedną kartę. Cała zabawa polega przede wszystkim na tym, że gracz dokonujący wyboru zwyczajnie nie widzi wyciąganej przez siebie karty. Jeżeli zdarzy się tak, że karta dopasuje się do innej pary, to gracz postępuje podobnie jak we wcześniejszym etapie gry i zwyczajnie odkłada ją na bok.

Gracze powtarzają czynność, aż do skutku. Chodzi o odpowiednie sparowanie kart. Wygrywa ten, kto pierwszy pozbędzie się całej ilości kart. Przegrywa z kolei ten, któremu zostaje karta specjalna, nazywana też pechową, czyli karta „Piotrusia”. Fenomen gry, jest taki sam jak w przypadku pozosta łych gier karcianych, żeby wygrać grę, trzeba grać.