Gra dotycząca poszukiwania skarbu istnieje już dość długo. W tego typu zabawy dzieci często bawią się we wczesnym wieku szkolnym, w przedszkolu czy też na koloniach i obozach tematycznych.

Nigdzie nie zostało powiedziane, że my nie możemy także wykorzystać tego pomysłu, podczas weekendowej nudy. Warto w tego typu grę zaangażować także i starsze dzieci oraz pozostałych członków rodziny. Możemy także zaprosić do wspólnej zabawy inne dzieci i ich rodziców. Dobra zabawa gwarantowana, a przecież o to w tym wszystkim chodzi.

Gra powinna odbywać się na świeżym powietrzu. Im większa przestrzeń, tym lepiej. Nie warto jej przeprowadzać w domu, ponieważ może być nieco nieprzyjemna w skutkach i może pozostawić dużo skutków ubocznych w postaci sprzątania. Świeże powietrze jeszcze nikomu nie zaszkodziło.

Przedmiotem naszych zainteresowań, w których ukryjemy skarby będą z pewnością drzewka i krzewy oraz różne dołki czy też piaskownica. Wszystko zależy od tego czym dysponujemy i gdzie przeprowadzamy naszą grę. Możemy ukryć dzieciom różne skarby. Najlepiej, aby były to słodycze lub drobne upominki. Coś co zachęci do zabawy i poszukiwań. Możemy także dać się ponieść naszej wyobraźni poprzez przypinanie wskazówek, np. na drzewach czy na rysowaniu znaków np. na chodniku. Możemy dodać do zabawy różne rekwizyty. Mogą to być wskazówki w stylu: idź prosto, zrób 20 kroków tip- top, skręć w lewo, czołgaj się. Wszystko zależy od nas. Ma być po prostu wesoło. Jak to mówią gra powinna być warta świeczki.