Rozpoczęcie przygody ze żłobkiem to zarówno dla dziecka, jak i jego opiekunów duże wyzwanie i stres. Jednak wielu rodziców posyła swoje pociechy do placówki i nie żałują podjętej decyzji. Z biegiem czasu potwierdzają oni, że tak naprawdę żłobek przyniósł wiele korzyści dla rozwoju dziecka. Sprawdźmy więc, jakie dokładnie plusy ma uczęszczanie dziecka do żłobka.

Kontakt z rówieśnikami

Jednym z pozytywnych aspektów posłania dziecka do żłobka jest jego kontakt z rówieśnikami. Dzieci uczą się współpracy w grupie, dzielenia się zabawkami, czekania na swoją kolej, rozwiązywania konfliktów. Stają się bardziej odważne i śmiałe w kontaktach z innymi. Kontakt z rówieśnikami niewątpliwie odciska duże piętno na efektywnym rozwoju dziecka. Wspólne tematy, zabawa i spędzanie czasu na pewno niosą za sobą same pozytywy.

Efektywniejszy rozwój dziecka

Po drugie, żłobek pozytywnie wpływa na rozwój dziecka. Ciocie organizują wiele interesujących zajęć. Dzieci szybko zdobywają nowe umiejętności, uczą się recytować wierszyki, grają w gry, śpiewają piosenki oraz poznają otaczający je świat. W taki sposób przebiega właśnie integracja dzieci i nabieranie cech, dzięki którym w przyszłości są one otwarte do drugiego człowieka.

Nauka samodzielności

Posłanie dziecka do żłobka to idealny sposób, aby dziecko uczyło się samodzielności, która jest niezwykle ważna w dorosłym życiu. Samodzielne jedzenie, odkładnie zabawek na swoje miejsce, dbanie o higienę osobistą, to tylko nieliczne przykłady tego, że maluch staje się bardziej samodzielny. Dzięki temu rodzice w domu będą mieli ułatwione zadanie, aby zachęcić dziecko do posprzątania pokoju. Po prostu wyniesie ono ze żłobka pozytywne nawyki z tym związane.

Posłanie dziecka do żłobka to rozsądna decyzja

Rodzice nie muszą niczym się martwić w momencie, gdy poślą dziecko do żłóbka. Ich pociechy mają tam zapewnione wszystko co potrzebne, a przy tym spędzają aktywnie i pożytecznie swój czas. Mogą także dobrze zjeść, ponieważ jak wiadomo, w większości placówek menu dostosowane jest do indywidualnych potrzeb dzieci. Jest zdrowe oraz różnorodne. Maluchy poznają nowe potrawy, spożywają, bardzo ważne w diecie, owoce i warzywa. Posiłki są lekkostrawne i urozmaicone smakowo.

Mimo wielu zalet związanych z posłaniem dziecka do żłóbka, warto pamiętać o kilku zasadach, nim wybierzemy placówkę. Oddając dziecko do żłobka należy uprzednio sprawdzić placówkę i zasięgnąć opinii innych rodziców. Pamiętajmy także, że dziecko być może będzie potrzebowało czasu, żeby się zaaklimatyzować. Maluch jednak szybko dostosuje się do nowej rzeczywistości i posłanie go do żłobka będzie bardzo dobrą decyzją.