Wiele nawyków, zarówno tych dobrych jak i złych, ma źródło w dzieciństwie. Eksperci oraz specjaliści często podkreślają, że popularyzowanie sportu wśród dzieci i młodzieży jest bardzo ważne. Bardzo mocno wpływają one na rozwój młodego człowieka, a także kształtują jego przyszłe wartości, zasady i cechy charakteru. Ponadto przyczyniają się do optymalnego rozwoju na tle zdrowia fizycznego, jak i psychicznego.

Znaczenie aktywności fizycznej w młodym wieku

Ćwiczenia wychowania fizycznego mają pomóc najmłodszym nie tylko w poprawie zdrowia i sprawności, ale mają również zachęcić ich do uprawiania sportu w dorosłym życiu. Jak wiadomo życie naszych dzieci często przybiera różne drogi w momencie, gdy wkraczają oni w dorosłe życie. Szkoła ponadgimnazjalna to często nowe środowisko dla młodych osób, które wciąż szukają swojej drogi życiowej. I to właśnie wtedy, tuż po skończeniu szkoły wiele osób zaprzestaje aktywności fizycznej. Jak łatwo się domyśleć, jest to oczywiście duży błąd. Może on powodować spore problemy w przyszłości.

Nawet proste aktywności fizyczne służą wyrabianiu pozytywnych nawyków

Dzieci bardzo często, nawet podczas rozgrzewki, uprawiają bieganie. Ta prosta aktywność ma na celu wzmocnienie mięśni i kości oraz przygotowanie ich do intensywniejszego treningu. Dzieci często grają w różne sporty zespołowe, np. piłkę nożną czy siatkówkę. Nawet taka najprostsza aktywność fizyczna jest wskazana, aby młody organizm rozwijał się w optymalny sposób.

Dla poprzednich pokoleń zabawy na podwórku i zajęcia WF-u w szkole były czymś bardzo wyczekiwanym. Obecnie jednak nie zawsze tak jest, ponieważ dzieci znacznie częściej wolą zasiadać przy grach komputerowych. Z kolei sport u dzieci, a więc najróżniejsze aktywności fizyczne pomagają również w zawieraniu kontaktów towarzyskich i uczą współpracy. Pokazywanie dzieciom i młodzieży, że sport to zdrowie i zabawa sprawi, że najmłodsi rzeczywiście w to uwierzą i będą chcieli być aktywni nie tylko podczas zajęć WF, ale również przez całe życie. Pozytywne nawyki wypracowane jeszcze za młodzieńczych lat na pewno będą świetnym dodatkiem podczas wstępowania w dorosłość.