W obecnym czasie trwa nagonka na ludzi, którzy chcą szczepić oraz tych, których owych dobrodziejstw nie chcą. To, czy szczepienia są dobre czy nie, w kwestii strachu rodziców mają niewielkie znaczenie. Czemu bowiem jest tak ogromna rozbieżność pomiędzy rodzicami?

O szczepieniach u dzieci

Czemu jedni chcą szczepić a inni nie? Powód jest bardzo prosty. Ci, co są za szczepieniami, chcą oczywiście jak najlepiej da dzieci, w związku z czym nawet dokupują kolejne szczepionki, które mają uchronić ich dzieci przed niebezpiecznymi chorobami. Jest to zrozumiałe i trudno się dziwić ich rodzicom.

Portal poleca: Dziecko nie pije wody? Na stronie centrumzabawy.pl sprawdzisz artykuł o tym jak wpoić dziecku nawyk picia wody.

Z drugiej zaś strony są rodzice, którzy zaszczepili dzieci i nagle zdrowe dotychczas dzieci umierają lub dostają autyzmu, padaczki lekoopornej czy wszelkiego rodzaju alergii. W takich rodzicach pojawia się strach, że kolejne szczepionki mogą spowodować jeszcze bardziej pogorszenie stanu zdrowia dzieci. Dla kogoś, kto wypracował z autystycznym dzieckiem pewne zachowania, dodatkowe szczepienie będzie zagrożeniem, że to co z takim trudem się wypracowało może się cofnąć. Nikt nie chce mieć w domu rośliny a dziecko niepełnosprawne jest ogromnym obciążeniem szczególnie psychicznym.

Dlatego należy zrozumieć obie strony, ponieważ jedni i drudzy kierują się dobrem dziecka, tylko z powodu bardzo różnych przeżyć, owo dobro będzie wyglądać już zupełnie inaczej. Tym bardziej, że szczepienia jako takie może nie są niebezpieczne, ale powinno się bardzo ostrożnie do nich odchodzić. To znaczy, że nie powinno się szczepić dziecka chorego, tymczasem nawet ciężka choroba czy antybiotyk, dla wielu lekarz nie są przeciwwskazaniem do szczepienia. Są to zatem sytuacje, gdzie rzeczywiście wielu rodziców woli unikać szczepień, by dziecka już bardziej nie skrzywdzić.