Państwa i miasta to gra znana od pokoleń, ale nadal bardzo popularna.

Gra państwa i miasta polega na wyszukiwaniu słów zaczynających się na konkretną literę w alfabecie. Do gry potrzebujemy tak naprawdę dwie osoby, bo dwie osoby są w stanie stworzyć już grę, ale im nas więcej, tym lepiej. Dlatego też warto zaangażować innych domowników do zabawy.

Każda osoba biorąca udział w zabawie potrzebuje kartkę i długopis. Jak widać potrzebujemy niewiele, a możemy stworzyć wiele. Ustalamy kategorie i rysujemy tabelki na naszej kartce. Przy okazji odpowiednio je nazywając.

Kategorie mogą być różne w zależności od ustalonych reguł gry. Mogą być to także kategorie związane z zainteresowaniem osób grających. Jak sama nazwa wskazuje powinny pojawić się dwie istotne kategorie, czyli „Państwa i miasta”. Można dorzuć do tego wszystko to na co mamy ochotę. Oto kilka podpowiedzi: Imię, nazwisko, miasto, roślina, ptak, zwierzę, zawód, państwo, rzecz, rzeka, dyscyplina sportu, kolor.

Jakie są zasady gry?

Gra rozpoczyna się od wylosowania litery: Jedna osoba ( wybrana przez drużynę) w myślach mówi alfabet. W momencie, gdy drużyna mówi STOP, wtedy osoba mówiąca alfabet mówi literkę na głos. Np. litera R- następnie wszyscy piszą na kartce wyrazy według kategorii na tą wskazaną właśnie literkę. Teraz jest czas na uzupełnianie naszych tabelek odpowiednimi wyrazami pasującymi do kategorii. Osoba, która jako pierwsza skończy wpisywanie nazw zaczyna odliczać na głos 10, 9, 8, 7…i tak do 0. PO skończeniu odliczania mówi na głos STOP. W tym momencie kończy się zabawa.

Sprawdzamy wyniki gry

Każdy z graczy wyczytuje na głos odpowiedzi zawarte w swoich kolumnach. Trzeba także ustalić wpisywanie punktów.

Możemy to zrobić w bardzo prosty sposób:

  • Za wpisanie słowa, którego nie ma nikt przyznajmy sobie 2 punkty,
  • Za wpisanie słowa, które jest u innego uczestnika gry przyznajmy sobie 1 punkt,
  • Za brak wpisanego słowa do tabelki jest 0 punktów,

Grę można przeprowadzić na czas, tak więc istotny może tu okazać się stoper, który będzie liczył nasz czas. Gra toczy się tak długo jak chcą tego gracze. Może toczyć się np. w czasie ustalonym wcześniej, czyli przykładowo godzinę, ale możemy także wszystko przedłużyć. To zależy tylko od nas.