Dopasowanie zabawek, które ćwiczą umiejętności, pozwolą spożytkować nagromadzoną energię oraz będą działać pozytywnie na rozwój fizyczny malucha, jest niezwykle istotne. Na rynku znaleźć można szereg propozycji, wiele z nich zostaje z nami na dłużej, a niektóre stają się tylko kwestią sezonowej mody. W efekcie oczywiście wybór odpowiednich atrakcji zależy i od preferencji malucha, i od oczekiwań rodziców, a wielkim przebojem od lat jest skoczek dla dzieci.

Jaki skoczek dla dzieci wybrać?

Wokół tej zabawki narosło wiele mitów oraz sprzecznych opinii. Warto więc zwrócić uwagę na jej jakość oraz to, by faktycznie odpowiadała na potrzeby maluszka i była dopasowana do jego wieku oraz poziomu rozwoju. Z zasady więc skoczek dla dzieci jest przeznaczony dla tych pociech, które potrafią już samodzielnie siedzieć i utrzymać głowę. Sama rozrywka daje bardzo dużo radości, a opiekunom nieco czasu, który mogą przeznaczyć na realizowanie innych zadań lub też odpoczynek. I dlatego po tę zabawkę tak chętnie sięgamy.

W sklepach dostępny jest skoczek dla dzieci w formie huśtawki. Najczęściej montuje się go pod sufitem lub we framudze drzwi. Maluch samodzielnie odbija się od podłogi i w ten sposób świetnie się bawi. Poza tym popularnością cieszy się także skoczek dla dzieci ze stelażem. Działa na podobnej zasadzie jak pierwsza propozycje, ale nie trzeba konstrukcji podwieszać, jest ona mobilna, więc z powodzeniem będzie się sprawdzać także w ogrodzie. W wielu wariantach takie skoczki są dodatkowo wyposażone w akcesoria oraz zabawki, które pozwalają dziecku aktywnie i kreatywnie spędzać czas. W sklepach znaleźć można także produkty gumowe. To sprężynujące zwierzątka, na których dziecko może siedzieć niczym na bujanym koniku. Warto zwrócić uwagę, że tego typu skoczek dla dzieci będzie przeznaczony dla starszych pociech, które potrafią utrzymać równowagę i odpowiednio zareagować, gdy zdarzy się upadek.

Jak dopasować skoczek dla dzieci?

Choć producenci zapewniają, że skoczek dla dzieci będzie świetnym wyborem już dla półrocznego malucha, to fizjoterapeuci zalecają, by jednak poczekać z tego typu aktywnością, aż pociecha urośnie, będzie samodzielnie siedzieć oraz stabilnie trzymać głowę, a później równowagę. Warto pamiętać o tym, że umiejętność skakania naturalnie kształtuje się w okolicach drugiego roku życia, więc jej przyspieszanie może nie wyjść na zdrowie. Skoczek dla dzieci powinien więc być bardzo starannie dobrany i nawet jeśli jest to gadżet najbardziej przydatny rodzicom, to nie powinien być najważniejszą atrakcją dla malucha.