Gry planszowe mają to do siebie, że zrzeszają całe rodziny do wspólnej zabawy, sprawiają, że człowiek zaczyna myśleć i przy tym świetnie się bawi oraz spędza czas z rodziną.

W polskich rodzinach gry planszowe są obecne od zawsze. Są ponadczasowe i mają to do siebie, że są w stanie zmusić do zabawy każde pokolenie. Czas spędzony z rodziną jest bezcenny.

Idealnie nadają się także podczas spotkań dzieci w weekendy, lepsze to na pewno niż ciągłe przesiadywanie w Internecie czy kilkugodzinne granie  w gry komputerowe, które mogą jedynie pogorszyć wzrok naszego dziecka, a nie wnoszą niczego dobrego. Raczej jest to zwykłe marnotrawstwo czasu, a przecież dzieciństwo to idealny czas na zapamiętanie i stworzenie najlepszych wspomnień.

Planszówki mają także to do siebie, ze wyzwalają w nas pewnego rodzaju poczucie obcowania z innymi, przynależność do grupy i zwyczajną potrzebę przebywania z innymi ludźmi. Wielu ludzi zarówno młodych jak i starszych potrzebuje tego typu rozrywek chociażby ze względu na potrzebę pobudzenia mózgu i potrzebę stymulacji, która uwidacznia się w momencie, gdy człowiek zaczyna myśleć podczas gry, a przy tym uśmiecha się i świetnie się bawi.

Gra w gry planszowe to także swego rodzaju terapia np. w czasach kwarantanny lub chwilowe oderwanie się od przytłaczających duszę problemów. Jest to udowodnione przez psychologów. Gry planszowe wprowadzają ludzi w błogi stan relaksu oraz satysfakcji. Planszówki pobudzają także nasze zmysły, takie jak: wzrok, słuch oraz dotyk.