W telewizji oraz w internecie, a przede wszystkim w mediach społecznościowych coraz częściej słyszymy, że rodzice szukają dziecka. Najmłodsi giną tak naprawdę w różnych okolicznościach i nie ma tutaj reguły na to, w jaki sposób do tego dochodzi. W niniejszym artykule powiemy sobie więcej na temat tego, w jaki sposób dochodzi do zaginięć dzieci oraz co zrobić w takiej sytuacji.

W jaki sposób dochodzi do zaginięcia dzieci?

Oczywiście, gdy dziecko jest małe jego rodzice mają wiele powodów do radości. Większość dzieci jest bardzo grzeczna, rozwijają się prawidłowo i są źródłem wielkiej radości. Niestety sytuacja często odwraca się gdy dziecko staje się nastolatkiem. Do tej pory grzeczny synek czy córka nagle stają się opryskliwy, nie słuchają poleceń, a nawet izolują się od rodziców. Wcale nie tak rzadko zdarza się, że dziecko znika z domu. Może to być celowa ucieczka, ale może też być zaginięcie spowodowane przez osoby trzecie.

Co zrobić w momencie zaginięcia dziecka?

Rodzice, gdy znajdą się w takiej niespodziewanej sytuacji zwykle nie wiedzą, co robić. Po pierwsze należy natychmiast zgłosić zaginięcie na komisariacie policji. Należy zabrać ze sobą zdjęcie dziecka. Należy przeszukać pokój dziecka, ponieważ być może to właśnie tam będą jakieś ślady, które wskażą, co dziecko sobie zaplanowało. Należy też zajrzeć do jego komputera i sprawdzić, jakie strony ostatnio odwiedzało i z kim było w kontakcie. Należy obdzwonić znajomych z pytaniem czy nie ma u nich dziecka i poprosić o pomoc w poszukiwaniach. Warto posprawdzać także lokalne szpitale. Zaginięcie można zgłaszać w fundacji Itaka. Ogłoszenia o poszukiwaniach dziecka można rozwiesić na lokalnych tablicach oraz zgłosić się do regionalnych mediów.

W takich przypadkach zaginięcia dziecka należy także pamiętać o tym, aby działać jak najszybciej. W momencie braku kontaktu z dzieckiem liczy się każda sekunda. Co więcej, musimy mieć na uwadze także to, że nigdy nie można bagatelizować żadnej informacji oraz żadnego tropu.