Najważniejsza jest swoboda dla stopy!

Czy buciki niemowlęce są niezbędne? Kiedy je ubierać, a kiedy nie jest to konieczne? I przede wszystkim: jak wybrać dobre buty dla malucha? Te i wiele podobnych pytań zadają sobie rodzice niemowląt, szczególnie, gdy zaczynają się chłodniejsze dni i sama skarpetka może nie wystarczać.

Coraz więcej specjalistów zaznacza, że dla prawidłowego rozwoju stopy najważniejsza jest jej swoboda, którą w pełni zapewnia bosa stopa, ale także powinny to umożliwić buciki niemowlęce. Rozwiązaniem będą barefootowe buty dla dzieci, które możesz kupić na przykład w sklepie Bosa Stópka. Wszystkie buciki dla malucha, jakie tam znajdziesz są zgodne z wytycznymi Amerykańskiego Stowarzyszenia Pediatrycznego dla odpowiednich butów dziecięcych. Czyli: są skonstruowane tak, że stopa czuje się w nich niemal jak boso, a jednocześnie chronią przed urazami i chłodem. 

Cechy odpowiednich i najlepszych bucików niemowlęcych dla malucha

Jak rozwija się stopa niemowlęca? Czyli: poznaj barefoot.

Czy wiesz, że stopa Twojego dziecka będzie się rozwijała aż do 18 roku życia? Teraz, w okresie niemowlęctwa składa się głównie z chrząstki, dlatego jest podatna na odkształcenia i łatwo zaburzyć jej naturalną strukturę. Dopiero w wieku ok. 2 lat można rozróżnić wszystkie kości paliczków, lecz nadal widoczne są przerwy między nimi.

Stopy będą w przyszłości podporą całego ciała dziecka. Jeżeli jest zaburzony jeden ich element – skutkuje to zaburzeniami w technice chodu czy w rozwoju innych części organizmu (np. w kolanach, biodrach, kręgosłupie). To fakt potwierdzony naukowo, z którego wynika idea barefoot, czyli idea chodzenia boso.

Jakie powinny być pierwsze buciki niemowlęce?

Nieodpowiednie pierwsze buciki niemowlęce noszone często i przez długi czas mogą mieć negatywny wpływ na rozwój stopy malucha. Inaczej bowiem będzie zachowywała się stopa pozostawiona boso, a inaczej taka, która jest “uwięziona” w nieodpowiednich butach. Dlatego zwróć uwagę, żeby buciki dla malucha:

  • miały cienką, elastyczną i całkowicie płaską podeszwę
  • były szerokie w obszarze palców, a dopasowane w okolicach pięty
  • zostały uszyte z miękkich materiałów, które zapewniają właściwą termoregulację.

Buty, które spełniają te warunki są zgodne z wytycznymi Amerykańskiego Stowarzyszenia Pediatrycznego dla odpowiednich butów dziecięcych. 

To ważne: jeżeli lekarz specjalista nie zaleci inaczej, nie wybieraj butów, które posiadają:

  • jakiekolwiek aplikacje, wgłębienia i wypustki na podeszwie
  • usztywnienia w kostkach i na zapiętku
  • nawet najmniejszy obcas

Więcej o tym, jak dobrze wybrać buciki dla malucha przeczytasz na blogu Bosej Stópki.

Pierwsze buciki dla malucha – czy są niezbędne?

Gdy chcesz zabezpieczyć stopy Twojej pociechy przed chłodem nie jest konieczne, by od razu kupować pierwsze buciki dla malucha. W domu maluchowi wystarczy cieplejsza skarpeta. Gdy Twoje dziecko jeszcze nie chodzi wystarczy kombinezon ze stopkami lub kocyk, którym okryjesz malucha.

Gdy Twoja pociecha zaczyna eksplorować świat wybierz barefootowe kapcie dla dzieci, a gdy jest mokro lub chłodno – dodatkowo ochraniacze przeciwdeszczowe (także w wersji zimowej). To najmniej inwazyjne dla stóp rozwiązania, które najczęściej wystarczają. 

Gdy Twój niemowlak niechętnie przebywa w wózku, pozwól mu przebywać poza nim w dobrych bucikach, które nie ograniczą jego ruchów – zwracaj na to uwagę także przy zakupie niemowlęcych bucików zimowych. Ponadto dobre buciki dla niemowlaka mają konstrukcję, która zabezpiecza przed nadmiernym zniszczeniem – na przykład wtedy, gdy Twoje dziecko chce raczkować na trawie, po śniegu lub w piaskownicy.

Prawdziwa elastyczna podeszwa w butach dla malucha typu barefoot, zginamy ją bez podejmowania wysiłku

Dobre pierwsze buciki dla malucha – gdzie kupić?

Bosa Stópka to sklep z butami dla dzieci, który współpracuje z producentami barefootowych bucików dla malucha. W ofercie znajdziesz tylko buciki dla dzieci posiadające cechy, o których piszemy w tym artykule.

Jeżeli nie masz pewności, jakie buciki wybrać, Bosa Stópka służy doradztwem na każdym etapie zakupu. Zespół posiada dużą wiedzę na temat rozwoju stopy dziecięcej, a poza tym sklep współpracuje z uznanymi specjalistami. 

Oprócz możliwości zakupu barefootowych butów dla dzieci, Bosa Stópka ma misję szerzenia wiedzy na temat barefootu i naturalnego rozwoju dzieci. Więcej na ten temat możesz przeczytać na bosym blogu.