Wspólne przyrządzanie posiłków z dzieckiem jest dla niego nie tylko doskonałą zabawą, ale również wartościową nauką. Dzięki wspólnemu gotowaniu dziecko staje się bardziej niezależne i pewne siebie. Nabywa zręczności i doskonali swoje zdolności motoryczne. Podczas odmierzania składników uczy się prostych działań matematycznych, a poznając właściwości poszczególnych produktów, poznaje elementy chemii. Uczy się również kreatywnego myślenia. Jeśli twoje dziecko jest niejadkiem, to chętniej zje potrawy, w których przygotowaniu brało bezpośredni udział. Dziecko bez problemu może wykonywać proste czynności kuchenne. Ważne jest by ich poziom był odpowiednio dobrany do wieku.

Bezpieczeństwo jest najważniejsze

Przede wszystkim pamiętaj, aby ani na chwilę nie pozostawiać dziecka w kuchni bez opieki. Dzieci są z natury ciekawe otaczającego je świata i nawet kilkanaście sekund wystarczy, aby zaczęły sięgać po coś gorącego lub ostrego. Zadbaj o to, aby dziecko nie nie podchodziło zbyt blisko do nagrzanego piekarnika, gorących garnków lub patelni z gorącym tłuszczem. Obowiązkami, które wymagają kontaktu z gorącymi przedmiotami, zajmij się osobiście. Nie pozwalaj dziecku wrzucać składników do gotującej się wody lub obsługiwać gorącego piekarnika. W takich sytuacjach bardzo łatwo o poparzenie. Nie zapomnij też o związaniu dziecku włosów, jeśli są długie lub zadbaj o odpowiednie nakrycie głowy.

Czas rozpocząć wspólne gotowanie

Na początek warto zastanowić się wspólnie z dzieckiem, jaką potrawę przygotujecie. Najlepiej przedstaw mu kilka propozycji i pozwól samemu wybrać, co chciałoby ugotować. Po wybraniu odpowiedniego przepisu jest odpowiedni czas, aby zadbać o wszystkie składniki. Zacznijcie od wspólnego przejrzenia lodówki i wybrania potrzebnych rzeczy. Gdy czegoś brakuje to wspólnie udajcie się do spiżarni lub do sklepu, aby zapatrzeć się we wszystko, co będzie niezbędne do przygotowania posiłku.

Pozwól dziecku pomagać w wyborze odpowiednich produktów. Przed rozpoczęciem gotowania przeczytaj dziecku całość przepisu lub opowiedz mu jak będą wyglądały poszczególne etapy. Powiedz dziecku, jakie zadania będą do niego należały. Przygotuj potrzebny sprzęt, narzędzia, naczynia i składniki. Umyj ręce i poproś dziecko, aby wykonało to samo. Podczas gotowania powierzaj dziecku określone zadania. Przy doborze zadań koniecznie weź pod uwagę wiek dziecka.

Wykaż się cierpliwością i zrozumieniem nawet jak dziecko nie zrobi wszystkiego idealnie. W końcu to dopiero początki jego kulinarnej przygody. Być może kiedyś w przyszłości uczeń przerośnie mistrza i zostanie bohaterem znanego programu o gotowaniu.

Artykuł zrealizowano we współpracy z redaktorami portalu https://www.prawilny.pl/.