Nauka pisania i czytania to dwie bardzo ważne umiejętności, których dziecko uczy się w odpowiednim wieku. Jednak mylnie uważamy, że powinno to iść ze sobą w parze. Do nauki pisania bardzo potrzebna jest tak zwana mała motoryka, a także koordynacja wzrokowo-ruchowa. Dlatego jeśli chcemy nauczyć dziecko pisania liter, a następnie czytania warto rozpocząć od prostych kolorowanek, dzięki którym dziecko oswoi się z pracami manualnymi.

Przeczytaj nasz artykuł, a dowiesz się:

  • dlaczego warto korzystać z kolorowanek do nauki pisania liter, które możemy wydrukować z Internetu
  • co daje dziecku dobrze rozwinięta mała motoryka i koordynacja oko-ręka

Już kilkuletnie maluchy potrafią po kształtach rozpoznać poszczególne litery. Dlatego warto już od najmłodszych lat ćwiczyć z dziećmi pisanie różnych liter. Pomogą nam w tym kolorowanki dla dzieci do nauki pisania, które możemy wydrukować z Internetu. Dzięki takim ćwiczeniom poprzez zabawę dziecko jeszcze przed rozpoczęciem nauki szkolnej posiądzie ważną umiejętność pisania, co wydatnie pomoże mu w późniejszej nauce czytania. Nauka ta będzie mu szła szybciej i sprawniej. Dzięki temu dziecko nie będzie miało później trudności w nauce i przyswajaniu wiedzy w dalszych latach edukacji.

Nauka Pisania Liter

Kolorowanki edukacyjne – jedna z ulubionych rozrywek dzieci

Kolorowanki do nauki pisania do wydruku to świetny sposób na nauczenie dziecka pisania. Dodatkowo także pomoże rozwinąć zdolności motoryczne. Jest to również świetne narzędzie na ćwiczenie koncentracji. Warto pamiętać o tym, że ucząc dziecko pisanie nie należy zaczynać od liter. Pisanie po śladzie to kolejny etap nauki pisana. Na początku warto zacząć od prostych kolorowanek. Dziecko z pewnością zainteresują tematyczne kolorowanki Angry Birds czy kolorowanki Psi Patrol. W zależności od tego, jaką bajkę nasze dziecko lubi, taki format do wydruku możemy wybrać. Kolorowanki do nauki pisania to nie tylko same litery, ale w pierwszej kolejności to szlaczki, a następnie pisanie liter po śladzie. Dzięki temu dziecko od najprostszego etapu przejdzie do pisania liter samodzielnie. Pozwoli to na ćwiczenie koordynacji wzrokowo-ruchowej, o której już wcześniej wspominaliśmy. Kiedy dziecko uczy się w ten sposób pisania, zapamiętuje pisane przez siebie litery, co następnie przełoży się na szybszą naukę czytania.

Naukowcy udowodnili, że już dwuletnie dzieci potrafią rozpoznawać litery po kształtach. Dlatego naukę pisania ze kolorowankami do wydruku warto zacząć jak najwcześniej. Dziecko uczy się poprzez zabawę, a kolorowanki do nauki pisania to doskonała zabawa dla naszego malucha. Warto więc z nich korzystać, tym bardziej że są one ogólnodostępne i opierają się na ulubionych postaciach z bajek, między innymi bajki Psi Patrol.

Kolorowanki dla dzieci do nauki pisania – dlaczego warto z nich skorzystać?

Szablony do nauki pisania to doskonałe narzędzie do poszerzenia tej umiejętności przez dziecko. Dzięki przystępnej wizerunkowo formie dziecko nie musi od razu siadać przy biurku i uczyć się w sztywnej formie. Może potraktować to jako doskonałą zabawę i wielką frajdę. Kolorowanki do nauki pisania to także świetne ułatwienie i doskonałe narzędzie pracy. Wystarczy pobrać wybrane karty pracy do nauki pisania ze strony internetowej formacie pdf. Są one wielkości kartki A4, dzięki czemu możemy łatwo wydrukować je na domowej drukarce i rozpocząć z dzieckiem zabawę. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby robić to razem z dzieckiem. Rodzice i dziecko bawią się wtedy razem i razem uczestniczą w zabawie, zdobywając nowe umiejętności. Dziecko nie tylko ćwiczy swoją koordynację wzrokowo-ruchową, ale także skupienie. Ta zabawa to poszerzanie nowych umiejętności, które wymagają od dziecka skupienia. W ten sposób dziecko uczy się koncentracji, a także stale nad nią pracuje. Taka nauka pisania liter zdaje świetne rezultaty.

Musimy jednak pamiętać o tym, że w każdym wieku dziecko ma inne progi koncentracji. Mniejszy maluch skoncentruje nam się zaledwie przez kilka minut, starszy już przez kilkanaście. Dlatego nie warto stawiać na ilość wykonania kolorowanek do nauki pisania i sprawdzać, jak idzie nam postęp wypełnienia kolejnych kart pracy do nauki pisania, a czerpać z tego razem z dzieckiem jak najwięcej przyjemności. Być może na początku dziecko będzie się wykonywało mało ćwiczeń, np. jedną kartę pracy przez kilka dni. Jednak z czasem będzie robiło to coraz szybciej i sprawniej, będzie to dla rodzica znak, że zabawa poszerza jego umiejętności. Dziecko nie będzie się też czuło znudzone i przytłoczone nadmiarem pracy, jeśli będziemy robić to wszystko stopniowo i etapami. Pamiętajmy o tym drukując kolejne karty pracy całkowicie za darmo. Dzięki temu nasze dziecko poczuje się nie tylko docenione, ale także będzie chciało poszerzać swojej umiejętności.

Artykuł został przygotowany przez kolorowanki.net.pl.