Koronawirus niesie ze sobą wiele wyrzeczeń i ograniczeń zwłaszcza dla młodych, rozwijających się osób. Zamknięte szkoły, utrudnienia związane z pójściem do przedszkola, większość zamkniętych parków zabaw i rozrywki lub przymusowa rodzinna kwarantanna spowodowana pozytywnym wynikiem testu jednego z członka rodziny. Takie sytuacje sprawiają, że skazani jesteśmy na zabawę z dziećmi w domu, kiedy nie możemy wyjść nawet na spacer. Jednakże spędzanie czasu w czterech ścianach wcale nie musi być nudne. Co robić z dzieckiem w trakcie domowej kwarantanny? Oto kilka ciekawych propozycji.

Domowy skarpetkowy teatr

Twoje dziecko uwielbiało oglądać teatrzyki lalek tudzież bajki na dużym ekranie kinowym? Jeśli tak, z pewnością zamknięcie kin i teatrów to przykra wiadomość dla małego miłośnika przedstawień i filmów. Czym można zastąpić wyjście na nowy teatrzyk lalek? Zrobić spektakl samemu w domu! Kiedy robimy pranie, często z niewiadomych przyczyn pralka zjada nam skarpetki, skutkiem czego mamy wiele niesparowanych skarpetek. Zamiast wyrzucać tą samotne skarpety, można zrobić z nich kukiełki. Przyszywanie guzików jako oczy oraz paska materiału jako usta z pewnością zachwyci dziecko, które będzie chciało samemu spróbować pobawić się igłą i nicią w przyszłości. Gotową skarpetę zakładamy na rękę i mamy jedną postać teatrzyku. Możemy odtworzyć sceny z ulubionych bajek dzieciaka lub wymyślić własny, skarpetkowy spektakl. Nasze dziecko również może pobawić się w aktora lalkowego. Domowy teatrzyk z całą pewnością pozostanie na dłużej w pamięci malucha.

Państwa i miasta

To gra, którą zna i uwielbia każdy niezależnie od tego, ile ma lat. Zabawa w państwa miasta niezwykle rozwija kreatywność, myślenia oraz znajomość dziecka otaczającego go świata. Do zabawy potrzebna jest kartka i długopis. Można rywalizować w pojedynkę tudzież w mniejszych grupkach, w zależności od tego, jak duża jest nasza rodzina. Kolumny tabeli można dostosowywać we własny sposób, aczkolwiek najczęściej są to: państwa, miasta, roślina, zwierzę, zawód, przedmiot i sławna osoba. Jeden z graczy recytuje w myślach alfabet, a kiedy rywal powie „stop” zatrzymuje się na tej literze, na której skończył. Od tej pory poszczególne hasła wpisywane do tabeli mają rozpoczynać się na literę, na której został zatrzymany alfabet. W państwa miasta można grać bez końca, a wygrywa osoba z największą ilością przyznanych punktów.