Rozwój technologii dostarcza nam coraz więcej możliwości. Jeszcze nie tak dawno temu, w telewizji dla dzieci przewidziana była jedna bajka na dobranoc, trwająca ok 15 minut. Czy za sprawą postępu technologicznego i dóbr jakie bieżący czas nam dostarcza jest pod tym względem lepiej czy gorzej?

Co mówią naukowcy o oglądaniu bajek przez dzieci?

Oczywiście zdaniem naukowców dziecko do 3 a nawet według niektórych badań nawet do 5 roku życia nie powinno oglądać w ogóle telewizji. Mimo to portal www.globalny.pl przygotował artykuł o zaletach oglądania bajek przez dzieci. Faktem jest, że programy dla dzieci są dostępne dookoła nas i zdecydowanie pozwalają rodzicom na chwilę odpoczynku. Przecież dziecko grzecznie siądzie przez telewizorem, a przyjazna świnka będzie dostarczać mu nie tylko rozrywki, ale będzie również uczyć. Tak myśli wielu rodziców, prawda jest jednak zupełnie inna. Dziecko nie potrzebuje rozrywki w takiej postaci. Dopóki nie pozna telewizji i wesołych postaci, wcale nie będzie ich potrzebowało.

Dzieci szybko się uzależniają

O ile nie ma nic złego w jednej bajce na dobranoc, o tyle dziecko narażone jest na ogrom bodźców płynących z szybko zmieniających się obrazów i barwnych postaci. Początkowo dziecko łapie zainteresowanie na czymkolwiek, następnie ma ulubioną postać i tu zaczynają się schody i proces uzależnienia, który z pozoru wygląda niewinnie, a nawet cieszy rodziców, że dziecko ma swoją ulubioną bajkę. Jednak na bajce się nie kończy. Przy wizycie w sklepie dziecko będzie zwracało uwagę na każdy produkt, który posiada wizerunek ulubionej postaci, poczynając od zabawek, kończąc na produktach spożywczych, które w dużej mierze wyrabiają w dziecku złe nawyki żywieniowe. To jak równia pochyła zmierzająca w złą stronę. Dlatego tak ważne jest aby rodzice kładli szczególny nacisk na umiar, a oglądanie bajek, polegało na wspólnym spędzaniu czasu.