Eksperci od wielu lat zalecają, aby regularnie czytać książki dzieciom. Ich zdaniem już nawet 20 minut czytania książek dzieciom wystarczy do tego, aby zauważyć pozytywny wpływ. Ważne jednak jest to, aby w tym wszystkim była regularność i systematyka.

Stymulacja mózgu dziecka

Czytanie książek dzieciom znacząco przyspiesza u niego rozwój związany z mówieniem, rozumieniem i słuchaniem. Dziecko dzięki temu już od wczesnych lat rozwija w sobie umiejętność rozumienia tekstu mówionego, a zarazem oswaja się z mową i szybciej zaczyna mówić.

Wzmacnianie więzi

Wspólne spędzanie czasu przy czytaniu książek niewątpliwie pozytywnie wpływa na budowanie relacji i więzi rodzinnej. Praktykowanie czytanie książki przed snem pozytywnie wpływa zarówno na maleństwo, jak i na dorosłego. Więź pomiędzy dzieckiem a rodzicem naprawdę zaczyna być trwalsza i bardziej emocjonalna.

Wprowadzanie pozytywnych nawyków

Rodzice, którzy czytają książki swoim dzieciom naprawdę wprowadzają do ich życia coś więcej, niż tylko czytanie. To przede wszystkim nauczenie dziecka tego, jak ważne jest czytanie i obycie z kulturą. Dzięki temu takie osoby w wieku dorosłym są w stanie chętniej uczestniczyć w życiu społecznym i są bardziej otwarte na kulturę.

Przykładów i argumentów, dla których warto czytać dzieciom książki jest bardzo dużo. Korzyści z czytania książek przedstawili również redaktorzy portalu artrosis.pl w swoim artykule. Wymienić można by jeszcze np. pobudzenie ciekawości co do poznawania świata, rozwój wyobraźni, kształtowanie emocjonalnej inteligencji, czy też poprawa pamięci i funkcjonowania neuronów w mózgu. Nie czekaj więc, tylko jako rodzic weź książkę w dłoń i spędzaj regularnie w ten sposób czas z dzieckiem.