Czy znasz sytuację, gdy twoje dziecko mówi coś do ciebie, a słysząca to znajoma osoba zaraz pyta: co ono powiedziało? Wydaje się, że tylko Ty rozumiesz mowę twojej pociechy i musisz tłumaczyć ją światu. Czas pomyśleć o ćwiczeniach logopedycznych.

Czym jest logopedia?

Logopedia to dziedzina wiedzy, która zajmuje się poprawą mowy u ludzi. Skupia się na wykrywaniu zaburzeń mowy oraz usuwaniu ich. Brzmi może trochę medycznie , jednak jak się okazuje, rzeczywiście logopedia jest nauką związaną z medycyną. W praktyce ćwiczenia logopedyczne dla dzieci to jednak przede wszystkim po prostu zabawa. Idąc dalej, to oczywiście zabawa edukacyjna. 

Logopedia pod okiem rodziców czy specjalistów?

Tutaj wielu rodziców zadaje sobie pytania, czy dziecko powinno pracować nad wymową z rodzicami, czy jednak pod okiem specjalisty? Decyzja o tym, czy zechcesz pracować z dzieckiem samodzielnie, czy pod opieką profesjonalnego logopedy należy do ciebie, rodzicu. Tak naprawdę każde rozwiązanie jest dobre, a w zależności od danej sytuacji, czasami bardziej skuteczne może okazać się jedno rozwiązanie a czasami drugie. Najlepiej jest pracować i w rodzinie, i poza nią.

Zajęcia z logopedii w praktyce

Jeśli chcemy samodzielnie pracować nad wymową dziecka, to do dyspozycji mamy sporo świetnych książeczek, które w atrakcyjny dla dziecka sposób pomagają mu doskonalić mowę. Książki adresowane są do różnych grup wiekowych, od niemowlaków, przez młodszych przedszkolaków, aż do starszych przedszkolaków i dzieci szkolne. Warto poszukać w bibliotece lub w księgarni.

Powyższe metody to nie wszystkie, które mogą okazać się pomocne w ramach usuwania wady wymowy u dziecka. Do tego dochodzą jeszcze ogromne zasoby Internetu, gdzie znaleźć można bezpłatne i dobre pomysły na zabawy logopedyczne. Przyrządy takie jak dmuchawki, gwizdki czy kolorowe kartonikowe postacie bez problemu wykonasz w domu.

Jeśli jednak jako rodzic poczujesz się pewniej, gdy do swych działań włączysz profesjonalnego terapeutę logopedę, to śmiało umów się na spotkanie. Twoje dziecko może na tym tylko zyskać.