Opiekujesz się gromadką najmłodszych osób i sprawiają one wrażenie znudzonych? A może ciężko zapanować nad ich niekończącą się energią? W takim razie poznaj kilka sposobów na to, jak można zorganizować zabawy dla dzieci w grupie. Poniżej wyróżnimy sobie kilka najważniejszych propozycji na zabawy, które mogą okazać się przydatne, gdy będziecie chcieli zacieśnić więzi pomiędzy uczestnikami lub też zachęcić najmłodszych do aktywności ruchowej oraz integracji.

Zabawa w pomidor

Ciekawą propozycją zabawy dla dzieci w grupie z pewnością jest gra w pomidora. Na pewno znają ją wszyscy dorośli, którzy lubią oglądać różne programy telewizyjne lub też quizy sportowe. Polega ono na tym, że jeden z uczestników grupy zadaje jedno pytanie wszystkim pozostałym. Każdy zadaje dowolne pytanie uczestnikom, z kolei osoba, która odpowiada na pytanie, wymawia jedynie słowo „pomidor”. Całość zabawy polega na tym, że jeśli osoba, która w danym momencie odpowiada zaśmieje się, to automatycznie musi oddać jakąś rzecz, którą posiada. Oczywiście wszystkie rzeczy wracają na koniec zabawy do właściciela, jednak żeby je odzyskać, należy coś zaśpiewać, zatańczyć lub wyrecytować. Zadanie na odzyskanie rzeczy może być dowolne i należy do inwencji twórczej grupy.

Kalambury w kategorii bajki lub postacie animowane

Dzieci uwielbiają spędzać czas oglądając bajki oraz filmy animowane. Dlatego też warto wykorzystać ich wiedzę w tym temacie i zachęcić ich do zabawy w kalambury. Uczestników należy podzielić na dwie grupy. Z każdej grupy osoby wychodzą po kolei przed szereg i pokazują różne rzeczy, które mają naśladować zachowania postaci z bajek lub też być odniesieniem do tytułu bajki. Oczywiście podczas zabawy można używać jedynie gestów i nie można nic mówić. Pokazywanie gestów oraz odgadywanie powinno odbywać się na przemiennie. Oznacza to, że jeśli teraz jakaś drużyna pokazuje gesty, to druga odgaduje. Następnie pierwsza drużyna odgaduje, a druga pokazuje.

Wszyscy na okręt

Marzenia dzieci bardzo często są dosyć rozległe i często nierealne. Niektóre z nich dotyczą ich przyszłości muzycznej, artystycznej, zamieszkania w wymarzonym kraju, czy też odbycia wycieczki statkiem dookoła świata. Jednak dlaczego by nie sprawić, aby choć na chwilę poczuli się oni jak na statku? Jeśli zorganizujemy im świetną zabawę w Okręt, to możemy właśnie to im zapewnić. Wystarczy, że dzieci zebrały się na środku sali i wykonywali polecenia zgodnie z tym, co mówi opiekun lub dziecko, które w danym momencie prowadzi zabawę. Przykładowo można wydać komendę „Prawa burta” i wszystkie dzieci przemieszczają się na prawą stronę sali. Następnie można wywołać komendę „Dziób”, przez co wszyscy powinni pobiec do przodu. Można również wywołać komendę „Pokład”, co oznacza, że wszyscy powinni zostać na swoich miejscach. Tego typu zabawa poprowadzona w sposób intensywny oraz dynamiczny może wywołać sporo śmiechu i frajdy u najmłodszych.