Książki o charakterze naukowym, poradnikowym powinny znaleźć stałe miejsce w domowej biblioteczce. Wielu autorów przekazuje wiedzę zdobytą przez lata studiów czy praktyki w przystępnej formie; ich doświadczenie, np. z zakresu psychologii rodziny, okazuje się bezcenne w okresie wychowywania dzieci. Jednym z takich autorów jest Jesper Juul, który pisze m.in. o granicach w relacjach rodzinnych lub traktowaniu chorób psychicznych poza placówkami leczniczymi.

Dzieci potrzebują doskonałych rodziców – jak nimi zostać… dzięki książkom

Jesper Juul książki którego są często wybierane przez przyszłych pedagogów, porusza w swoich dziełach różne tematy psychologiczne, a szczególnie dotyczące wychowania dzieci. Lektura może pomóc wychować kompetentne dziecko – czyli młodego człowieka, mającego pewne obowiązki, możliwości, perspektywy. W podobny sposób zostaje przedstawiona kompetentna rodzina, która jest strukturą o wzajemnych relacjach, zależnościach i granicach.

Temat wychowania dzieci jest bardzo popularny nie tylko wśród świeżo upieczonych rodziców. Dzięki dużo lepszej niż kiedyś dostępności fachowych książek, rodzice z kilku- czy nawet kilkunastoletnim stażem mogą nauczyć się wielu nowych rzeczy. Pozycje, które stworzył Jesper Juul, nie są zresztą lekturą przeznaczoną wyłącznie dla rodziców. Młodzi ludzie mogą nauczyć się z nich adekwatnego komunikowania własnych granic, dowiedzieć się sporo o wzajemnym szacunku albo jak należy budować relacje między członkami rodziny.

Relacje między poszczególnymi osobami, okazywanie sobie szacunku, miłości to stały element życia rodzinnego. Niestety nie wszędzie udaje się osiągnąć zadowalający rezultat. Niektóre rodziny, jak pisze Jesper Juul, mogą narzucać sobie wzorce z wychowania autorytarnego i nie polegają przy tym na sile relacji z dzieckiem, nie przejmują się potrzebami swoich dzieci dla pewnego wyższego celu. Dzięki lekturze poradników rodzice poznają granice i uczą się, jak kochać dzieci w mądry sposób w konkurencyjnym środowisku świata współczesnego.

Poradniki dla wszystkich członków rodziny

Jesper Juul porusza niezwykle mądre tematy i można odczuć, że pisze o wszystkim na podstawie własnych doświadczeń. Książki są tak zredagowane, by mogli z nich korzystać dorośli, ale również dzieci. Ten duński terapeuta rodzinny wie, jak przekazać nastoletniemu dziecku szereg przydatnych mu informacji. W tym okresie życia dzieci odkrywają, że ani nauczyciele, ani autorytety ze świata, ani tym bardziej rodzice nie wiedzą wszystkiego. Gdy rodzice wciąż próbują wymagać szacunku tylko na tej podstawie, że są rodzicami, osobami dorosłymi, mogą rozpocząć serię destrukcyjnych konfliktów. Książki Jespera Juula pomogą tego uniknąć.

Dobre relacje rodzinne nawiązuje się wtedy, gdy nie tylko młodsi członkowie, ale również dorośli otwarcie mówią o swoich potrzebach, także emocjonalnych. Każdy problem może być rozwiązany od razu, wyjaśniony i omówiony, nie powstają zaległości wychowawcze, a wspólne rozmowy prowadzą do powstania autentycznej relacji. Konflikty to typowe zjawisko w rodzinie, kłótnie, problemy z przekazem, nie muszą być przejawem złego charakteru żadnego z członków. Co więcej, nie przyniosą negatywnych skutków, jeśli zostaną prawidłowo rozegrane.

Książki Jespera Juula mogą okazać się bardzo pomocne w życiu dorosłym i w tworzeniu relacji rodzinnych od podstaw czy też w dowolnym czasie. Osiągnięcie spodziewanych rezultatów nie jest natychmiastowe i nie należy tego oczekiwać. Niekiedy wypracowanie zmian wymaga czasu, ale stawiając własne granice i unikając agresywnego wychowywania można przyspieszyć ich wdrożenie.