Na weekend czekają zarówno dorośli, jak i dzieci. Wolny czas w weekend to świetny moment na to, aby wzmocnić relację pomiędzy dzieckiem a rodzicami. Warto jednak zorganizować ten czas w sposób kreatywny, dzięki czemu skorzystają na tym nie tylko wspólne relacje, ale również i rozwój dziecka.

Kreatywna zabawa dla dzieci

Bez wątpienia zabawa jest ważna w życiu każdego dziecka. Podczas zabawy dziecko jest nie tylko szczęśliwe, lecz również może rozwijać się na wielu płaszczyznach życia. Chociażby może rozwinąć umiejętności kontaktowe, interakcji, ale również może popracować nad rozwojem, nauką i zbieraniem życiowych doświadczeń. To wszystko kształtuje młodego człowieka i procentuje w przyszłości. Kreatywne zabawy można zorganizować w domu, na zewnątrz, na plaży, czy też na placu zabaw. A w Polsce powstają regularnie nowe place zabaw. W ostatnim czasie zmodernizowano plac zabaw w małej miejscowości Ogonowice. To na pewno dobre działania rządzących na rzecz dzieci.

Dzieci mają oczywiście sporo możliwości zabawy, jednak nie zawsze wybierają te prawidłowe. Warto więc, aby to rodzice zorganizowali dziecku czas, szczególnie jeśli chcemy położyć nacisk na zabawy rozwojowe. Rodzice podczas organizowania dziecku kreatywnego weekendu powinni pamiętać, że zabawy dziecięce można wyodrębnić i w ten sposób wyróżniamy zabawy konstrukcyjne, ruchowe, dydaktyczne, tematyczne, teatralne i badawcze.

Pomysły na kreatywne zabawy z dziećmi

Wiemy już, że warto zagospodarować dziecku czas i zorganizować kreatywne zabawy na weekend, a jeśli to możliwe to również i w tygodniu. Na pewno wielu czytelników chciałoby teraz poznać przykłady takich zabaw. Spieszymy z odpowiedzią.

Dziecko na pewno z przyjemnością będzie spędzać czas na zewnątrz. Jeśli jest ładna pogoda, to możemy pomyśleć o takich zabawach jak zbieranie i poszukiwanie skarbów na dworze, puszczanie baniek na plaży, czy też budowanie konstrukcji z piasku. Warto także pomyśleć o zorganizowaniu konkursów dla dzieci i różnych zawodów sportowych. Jesienią możemy również wyjść na dwór i zbierać kasztany, z kolei zimą możemy pokusić się o budowanie bałwanów oraz domków ze śniegu.

W domu również można na wiele różnych sposobów zorganizować dziecku czas. Jeśli chcesz, by popracowało ono nad swoją kreatywnością, to zaproponuj budowę ludzików z wcześniej zebranych kasztanów lub stwórzcie kartonowe stworki. Następnie można zacząć malować farbkami i uczyć dzieci podstaw plastyki. Zabawy z kolorami na pewno zainteresują każdego dzieciaka. Co więcej, można rozważyć malowanie palcami, co pobudza aktywność ruchową i sprawność manualną. Malowanie za pomocą palców bardzo dobrze pobudza również ciekawość dziecka i sprawia, że poznaje ono dotyk i jest bardziej przyzwyczajone na różnego rodzaju bodźce.