Metoda Montessori ma zarówno zwolenników, jak i przeciwników. Niektórzy rodzice są za tym, żeby stosować jej założenia przez cały czas (nie tylko w przedszkoli czy szkole, ale również w domu), a inni – przerażeni licznością czy zróżnicowaniem wiekowym klas. Skąd masz wiedzieć, czy edukacja montessoriańska to coś dla Twojego malucha? W tym artykule poznasz odpowiedzi na często zadawane pytanie dotyczące metody Montessori.

Dlaczego dzieci montessoriańskie zaczynają naukę w wieku 2,3-3 lat? Czy to nie za wcześnie?

Dziecko w wieku 3-6 lat ma najbardziej chłonny umysł – bardzo szybko zdobywa wiedzę, rozwija samodyscyplinę, ciekawość świata, ale także uczy we własnym tempie. Przebywanie w przedszkolu montessoriańskim przez minimum 3 lata pozwala na wykorzystanie całego potencjału tej metody. Dziecko może oczywiście zacząć naukę metodą Montessori w wieku 4 czy 5 lat i świetnie poradzić sobie w placówce, jednak wiele zależy od jego osobowości czy doświadczeń związanych z edukacją. Może również osiągać inne wyniki niż jego koledzy z klasy.

Dlaczego w grupach są dzieci w różnym wieku?

Dzieci uwielbiają uczyć się od siebie nawzajem, co potwierdzają nie tylko obserwacje Marii Montessori, ale również doświadczenia rodzin wielodzietnych. Poza tym najlepszą metodą na utrwalanie wiedzy czy umiejętności jest przekazywanie ich innym. Te naturalne procesy wykorzystują placówki Montessori.

Ani młodsze, ani starsze dzieci nie są pozbawiane uwagi ani stymulacji przez nauczyciela. Przebywając w tej samej grupie przez 2-3 lata, między dziećmi oraz miedzy dziećmi i nauczycielem rozwija się silna więź. Starsze dzieci służą za wzór do naśladowania, ale dziecko nie będzie miało również trudności ze znalezieniem rówieśników na tym samym etapie rozwoju. Indywidualne podejście do nauczania i rozwoju sprawia też, że szczególnie uzdolnione dzieci nie muszą za szybko przenosić się do innej klasy albo czuć wyobcowane.

Czy metoda Montessori sprawdza się u dzieci ze specjalnymi potrzebami, np. nadpobudliwych?

Metoda Montessori sprawdza się u wszystkich dzieci (również tych z zaburzeniami emocjonalnymi czy rozwojowymi), czego niestety nie można powiedzieć o każdej placówce Montessori. Dzieci agresywne czy nadpobudliwe mogą mieć trudności w przystosowaniem się do metod montessoriańskich, dlatego najważniejsza jest współpraca z nauczycielem i pracownikami. Na pewno pomogą Ci ustalić, czy konkretna placówka to miejsce odpowiednie dla Twojego dziecka.

Czy warto zastosować „totalne” wychowanie metodą Montessori, czyli realizować jej założenia również w domu?

Niektóre założenia metody Montessori sprawdzają się zarówno w edukacji, jak i wychowywaniu dzieci. Warto wspomnieć chociażby o szanowaniu godności i indywidualnych potrzeb dziecka – niezależnie od tego, czy ma 3, czy 13 lat – albo o promowaniu aktywności związanych z samodzielnym doświadczaniem świata. Takie postawy są wpajane maluchom w przedszkolach montessoriańskich, dlatego rodzic prawdopodobnie zauważy u dziecka samodyscyplinę, zamiłowanie do porządku czy chęć pomocy w obowiązkach domowych. Włączenie malca w układanie zabawek czy wspólne gotowanie, bujak Montessori to więc coś w rodzaju „przedłużenia” edukacji metodą Montessori.

Jednak warto pamiętać, że choć pewne elementy pedagogiki Montessori sprawdzają się również w domu, to jest to przede wszystkim sposób edukacji, a nie wychowywania dzieci. Twoja pociecha nie musi mieć tylko „zabawek Montessori” – kuchnie do gotowania, lalki-bobasy, książki z bajkami, samochodziki itp. też są OK. Nie wolno dać się zwariować!

Odwiedź już teraz sklep Kids Helper i wspomóż w rozwoju swoje dziecko!