Wiesz o istnieniu zabawek sensorycznych, ale nie masz pewności, czy warto je kupować? Czym różnią się od zwykłych zabawek? Dowiedz się, jakie dodatkowe korzyści może czerpać dziecko, które je posiada!

Zabawki sensoryczne – dlaczego są dobre dla dzieci?

W ciągu swojego życia człowiek stale się rozwija. Najdynamiczniejszy czas przemian zachodzących w organizmie to okres dziecięcy. Już od momentu narodzin dotychczasowe funkcjonowanie dziecka diametralnie się zmienia. Na etapie ciąży maluch jest odgrodzony od kolorowego i bogatego w zróżnicowane dźwięki otoczenia. Na świat przychodzi odrobinkę nieporadny i zagubiony w natłoku bodźców. Musi nauczyć się od podstaw je dostrzegać, rozpoznawać i rozumieć – właśnie w tym skutecznie mogą mu pomóc zabawki sensoryczne

Zabawki sensoryczne – czym różnią się od zwykłych zabawek?

Zabawki sensoryczne, tak jak klasyczne odpowiedniki – służą przede wszystkim do spędzania beztroskiego i przyjemnego czasu. Mają jednak specjalną dodatkową funkcję, co daje im przewagę w pojedynku ze zwyczajnymi zabawkami. Poza tym, że dostarczają frajdy, oddziałują na zmysły dziecka. Dzięki temu wspomagają dojrzewanie układu nerwowego oraz integrację między zmysłami – wzroku, słuchu, dotyku i równowagi. Specjalnie zaprojektowane modele zabawek sprawiają, że najmłodsi mogą bawić się i uczyć jednocześnie. Chcesz pomóc Twojemu dziecku prawidłowo się rozwijać? Nie wiesz jak ułatwić mu poznawanie otoczenia? Wprowadź je do świata małymi kroczkami, ale w obecności niezwykłych zabawek sensorycznych. 

Angażowanie zmysłów przez zabawki sensoryczne 

Zabawki sensoryczne oddziałują na zmysły dziecka i spełniają funkcję edukacyjną. Uczą nowych i kluczowych umiejętności oraz ułatwiają badanie otaczającego świata. Przy wyborze odpowiedniej zabawki należy zwrócić uwagę na kilka kluczowych elementów.

  • Wiek dziecka – zabawka dostosowana do wieku zapewnia odpowiednią stymulację narządów zmysłów i jest silnym impulsem do dalszego rozwoju.
  • Osobiste preferencje – im dziecko jest starsze, tym bardziej wie, co lubi i ma swoje oczekiwania. Nie wszystkie aktywności są dla niego atrakcyjne. W takiej sytuacji zawsze warto skonsultować z pociechą wybór konkretnej zabawki. 
  • Bezpieczeństwo – zabawka musi być przede wszystkim bezpieczna. Co więcej, może spełniać funkcję dopiero wtedy, gdy dziecko wie jak poprawnie jej używać.

Rodzaje zabawek sensorycznych 

Muzyczne, edukacyjne oraz wspomagające naukę chodzenia i koordynację ruchową – to tylko kilka przykładowych rodzajów zabawek sensorycznych. Jest ich znacznie więcej! Dla młodszych dzieci dedykowane są m.in.:

  • grzechotki i gryzaki sensoryczne, 
  • zawieszki sensoryczne do łóżeczka i wózka,
  • sensoryczne książeczki z różnych faktur, 
  • maty aktywnościowe. 

Zabawki sensoryczne dla Twojego dziecka

Wiesz już, jak wiele dobrego płynie z wyboru konkretnych artykułów do zabawy. Zobacz, jak szybko Twoje dziecko może chłonąć wiedzę na temat funkcjonowania świata. Na dzień dziecka, urodziny, w nagrodę za niezwykłe osiągnięcia i od rzadko odwiedzającej cioci – jest tyle okazji do cennego obdarowania dziecka zabawką sensoryczną.